Zamknij

Wybory w USA. Już dziś pierwsze starcie Donald Trump - Joe Biden

29.09.2020 08:47
Joe Biden Donald Trump
fot. JIM WATSON /AFP /East News

Wybory prezydenckie w USA. Już dziś ubiegający się o reelekcję prezydent Donald Trump i kandydat Demokratów Joe Biden wezmą udział w pierwszej debacie prezydenckiej, która odbędzie się w Cleveland w Ohio. Debatę będzie można oglądać na żywo na RadioZET.pl.

Wybory prezydenckie w USA 2020. Epidemia i spowodowany nią kryzys gospodarczy oraz kwestie rasowe to główne tematy tegorocznej kampanii prezydenckiej. Zagadnienia te najpewniej zdominują pierwszą debatę kandydatów, która rozpocznie się o godz. 3 czasu polskiego w nocy z wtorku na środę. Następna odbędzie się 15 października, a ostatnia tydzień później. Z powodu epidemii kandydaci nie podadzą sobie rąk. Debatę będzie można oglądać na żywo na RadioZET.pl.

W przypadku gospodarki to Donald Trump cieszy się większym zaufaniem wyborców. We wrześniowym badaniu dla ośrodka YouGov 37 proc. Amerykanów wyraziło przekonanie, że sytuacja ekonomiczna poprawi się, jeśli wygra urzędujący prezydent. W to, że stanie się tak za rządów Joe Bidena, wierzy o 5 pkt proc. wyborców mniej.

Wybory prezydenckie w USA 2020. We wtorek debata Trump - Biden

Jeśli chodzi o kwestie rasowe, Amerykanie uważają, że Biden, zastępca Baracka Obamy w latach 2008-2016, byłby lepszym przywódcą niż Trump. Po zabójstwie przez policję w Minneapolis pod koniec maja Afroamerykanina George’a Floyda przez Stany Zjednoczone przetoczyły się gwałtowne antyrasistowskie protesty. Na ich fali rosły notowania Bidena, a spadały - urzędującego prezydenta.

"Niecałe sześć tygodni przed wyborami jednym z największych rozczarowań wśród niektórych zwolenników Joe Bidena jest to, że wydaje się, że on nawet się nie stara" – pisze na portalu The Hill Brett Samuels. Trump atakuje taktykę kontrkandydata – mówi, że prowadzi on kampanię "w piwnicy", nazywa go "ospałym" i zarzuca mu "niską energię". Postuluje, by przed debatą przeprowadzić test na obecność niedozwolonych substancji.

Zobacz także

"Kandydat Demokratów trzyma się swojej strategii – nie wychylać się i dać +wypalić się+ Trumpowi" – ocenia portal Politico. Jak dodaje, sztabowcy Bidena są zadowoleni z sondaży i wskazują, że nie ma konieczności większej aktywności, gdyż wybory "to referendum w sprawie Trumpa".

Debata prezydencka w USA: TRANSMISJA NA ŻYWO. Gdzie oglądać debatę?

Zobacz także

W wyborach, które odbędą się 3 listopada, z uwagi na zagrożenie epidemiczne znacznie poszerzono możliwość oddania głosów w formie korespondencyjnej. W niektórych stanach wybory już się rozpoczęły – do minionej soboty głos oddało już blisko milion Amerykanów.

RadioZET.pl/ PAP