Zamknij

Wyniki wyborów w USA. Demokraci zachowują kontrolę nad Izbą Reprezentantów

04.11.2020 07:15
Wyniki wyborów 2020 w USA
fot. PAP/EPA/DAVID BECKER

Wyniki wyborów w USA nie są na razie znane, jednak - jak wynika z najnowszych doniesień zagranicznych mediów, m.in. CNN - Demokraci zachowują kontrolę nad Izbą Reprezentantów.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020 w USA wciąż są jeszcze niepewne. Według wstępnych szacunków, Joe Biden zdobył 215 głosów elektorskich, prowadząc w 16 stanach zaś Donald Trump - 165, prowadząc w 19.

We wtorkowych wyborach Partia Demokratyczna zapewniła sobie zachowanie kontroli nad Izbą Reprezentantów USA - podały w nocy z wtorku na środę czasu lokalnego stacje telewizyjne Fox News i ABC.

Według tych stacji Demokraci nie tylko utrzymali, ale nawet wzmocnili swoją większość w Izbie Reprezentantów, zdobywając dodatkowe mandaty, cztery lub pięć.

Do tej pory Partia Demokratyczna miała w Izbie 232 z 435 miejsc.

Zobacz także

Równocześnie z wyborami prezydenckimi odbyły się we wtorek wybory członków Kongresu - całej Izby Reprezentantów i jednej trzeciej Senatu, w którym większość mają jak na razie Republikanie.

Wyniki wyborów w USA. Wstępne liczby

W 35 spośród 50 stanów wynik wyborów już jest przesądzony - wynika z analizy wyników wyborów telewizji CNN. W 19 z nich wygrał prezydent Donald Trump z łączną liczbą 136 głosów elektorskich, zaś kandydat Demokratów Joe Biden w 16 z 215 głosami elektorskimi. Do zwycięstwa w wyborach potrzeba 270 głosów.

Zobacz także

Jak wynika z analizy CNN, jak dotąd wyniki ze wszystkich potwierdzonych stanów odpowiadają wynikom z 2016 r.

Donald Trump zwyciężył w stanach: Idaho, Utah, Wyoming, Dakota Północna, Dakota Południowa, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Missouri, Arkansas, Louisiana, Mississippi, Alabama, Karolina Południowa, Tennessee, Kentucky, Indiana, Ohio i Zachodnia Wirginia. Choć nie podliczono jeszcze wszystkich głosów, przewaga Trumpa jest tam według CNN niemożliwa do nadrobienia przez jego konkurenta.

Zobacz także

Dla Joe Bidena zaliczono Kalifornię, stan Waszyngton, Oregon, Nowy Meksyk, Kolorado, Illinois, Wirginię, Maryland, Dystrykt Kolumbii, New Jersey, Delaware, Nowy Jork, Connecticut, Massachussetts, Vermont i New Hampshire.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.p/TVN24/CNN/PAP/Fox NewsABC