Zamknij

Donald Trump: sylwetka kandydata na prezydenta USA [WIEK, WZROST, WYKSZTAŁCENIE]

26.10.2020 19:31

Donald Trump, obecny prezydent USA, w najbliższych wyborach będzie ubiegał się o reelekcję. Polityk, który jest kandydatem Partii Republikańskiej, powalczy o to stanowisko z Joe Bidenem. Najważniejsze informacje dot. Trumpa znajdziecie poniżej.

Donald Trump: sylwetka kandydata na prezydenta USA [WIEK, WZROST, WYKSZTAŁCENIE]
fot. AP/Associated Press/East News

Donald Trump: biografia kandydata na prezydenta USA [WIEK, RODZINA, WYKSZTAŁCENIE]

Donald John Trump to amerykański przedsiębiorca, osobowość telewizyjna, polityk, a od 20 stycznia 2017 prezydent Stanów Zjednoczonych. Ma 74 lata, mierzy 190 cm.

Trump urodził się i wychował w Nowym Jorku. W 1968 otrzymał dyplom z ekonomii na Wharton School of Business. Po 4 latach przejął rodzinną firmę Elizabeth Trump & Son, a jej nazwę zmienił na The Trump Organization.  Obecny prezydent USA obecnie jest właścicielem nieruchomości o wartości około 3,5 miliarda dolarów, w tym wartość nieruchomości komercyjnych – 1,3 mld dolarów, nieruchomości mieszkaniowych – 410 mln dolarów. Tylko w 2015 roku Trump zarobił 71 milionów dolarów ze sprzedaży mieszkań oraz 41,9 miliona dolarów z tytułu wynajmu swoich budynków.

Wybory w USA na żywo. Wyniki, sondaże, przecieki

W latach 1996-2015 Donald Trump  był właścicielem konkursów Miss Universe, Miss USA i Miss Teen USA. W 2015 znalazł się na 72. miejscu najbardziej wpływowych ludzi świata, z kolei w 2016 – z majątkiem wartym 4,5 miliarda dolarów został sklasyfikowany na 324. miejscu listy najbogatszych ludzi świata dwutygodnika „Forbes”. Lista inwestycji Trumpa jest długa: obecny prezydent USA przejmował  kluby sportowe: hokejowe, baseballowe, łyżwiarskie czy golfowe, założył też agencję modelek Trump Model Management, która sprowadziła około 250 zagranicznych modelek do Stanów Zjednoczonych. Trump czerpał też dochody ze sprzedaży praw do własnego nazwiska,

Zanim Trump ostatecznie zdecydował o starcie w wyborach kilka razy rozważał taką możliwość: m.in. w  1988, 2004 i 2012 roku.  W wyborach w 2000 r. ubiegał się o funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Reform, wycofał się jednak na etapie prawyborów partyjnych. W czerwcu 2015 ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich w 2016. Zdobył najwięcej głosów powszechnych i głosów delegatów w prawyborach Partii Republikańskiej i oficjalnie uzyskał nominację tej partii na kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a Mike Pence na kandydata na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.  Kampania Trumpa spotkała się z niespotykanym zainteresowaniem mediów oraz międzynarodową uwagą. W 2016, już jako prezydent USA, Trump został ogłoszony Człowiekiem Roku tygodnika „Time”, a w lutym 2017 roku nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla.

Wybory prezydenckie 2020 w USA: data, zasady, kandydaci [SONDAŻE]

Donald Trump: PROGRAM

W swoim programie wyborczym Trump zakładał m.in:

  • renegocjację stosunków chińsko-amerykańskich
  • renegocjację umów o wolnym handlu, takich jak NAFTA, czy Partnerstwo Transpacyficzne
  • zaostrzenie prawa imigracyjnego
  • krytykę NATO

Joe Biden: sylwetka kandydata na prezydenta USA [BIOGRAFIA, WIEK, WZROST, WYKSZTAŁCENIE, RODZINA]

Trump: rodzina

Dziadkowie Donalda Trumpa pochodzą z Europy.  Matka polityka wywodzi się z rodziny pierwszego markiza Huntly Alexandra Gordona. Stryjem prezydenta USA Donalda Trumpa był John G. Trump – profesor na Massachusetts Institute of Technology w latach 1936–1973. Uczestniczył w badaniach nad radarem dla Aliantów w czasie II wojny światowej, pomógł zaprojektować nowoczesne aparaty rentgenowskie, a w 1943 Federalne Biuro Śledcze poprosiło go o przestudiowanie notatek i sprzętu Nikoli Tesli po tym, jak ten zmarł w nowojorskim hotelu.

Donald Trump ma pięcioro dzieci z trzema żonami: Donalda Trumpa Jr. Ivankę Trump i Erica Trumpa z Ivaną Trump,  Tiffany Trump z Marlą Maples oraz najmłodszego Barrona Trumpa z Melanią Trump.

RadioZET.pl/PAB