Zamknij

Wyniki wyborów prezydenckich w USA 2020: Kto wygrał?

05.11.2020 11:00

Wybory prezydenckie w USA odbędą się już 3 listopada. Głosowanie rozpoczęło się jednak dużo wcześniej - ze względu na epidemię koronawirusa wiele osób wzięło w nim udział korespondencyjne. W tym artykule zamieścimy wyniki wyborów prezydenckich w USA, gdy już zostaną podane. 

Wybory prezydenckie USA 2020: wyniki. Jakie są wyniki wyborów prezydenckich w USA? [DATA, TERMIN]
fot. MANDEL NGAN/AFP/East News

Wybory prezydenckie USA: wyniki [DATA, TERMIN]

Aktualne wyniki wyborów podawane przez CNN: 

  • Joe Biden - 253 głosy elektorskie
  • Donald Trump - 217 głosów elektorskich

Prezydent Stanów Zjednoczonych jest wybierany co cztery lata przez Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych, które spotyka się w pierwszy poniedziałek po drugiej środzie ostatniego miesiąca w roku, czyli dokładnie 14 grudnia 2020. Poszczególni członkowie kolegium są wybierani w pierwszy wtorek po pierwszym poniedziałku listopada w głosowaniu powszechnym.

Wybory w USA na żywo. Wyniki, sondaże, przecieki

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada 2020 roku. Ze względu na pandemię koronawirusa głosowanie korespondencyjne rozpoczęło się 2 tygodnie przed tą datą. Wyniki wyborów prezydenckich w USA podamy, gdy tylko zostaną opublikowane.  

Wybory prezydenckie 2020 w USA: data, zasady, kandydaci [SONDAŻE]

Wybory prezydenckie w USA: ZASADY

Prezydent Stanów Zjednoczonych nie jest wybierany większością głosów. Amerykanie w wyborach prezydenckich głosują na listę wyborczą i wybierają elektorów, reprezentujących daną partię polityczną (Demokratów lub Republikanów)  i dany stan. To, ilu elektorów przysługuje określonemu stanowi, zależy od liczby mieszkańców danego stanu. 

Jeśli w danym stanie w głosowaniu wygra Donald Trump, wszyscy tamtejsi elektorzy na zjeździe elektorów wybiorą właśnie tego kandydata. Głosy jednak nie są przypisywane automatycznie: historia zna bowiem przypadki tzw. wiarołomnych elektorów, którzy głosują inaczej, niż większość mieszkańców danego stanu.

Elektorów, tworzących Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych, jest łącznie 538.

Do zwycięstwa kandydatowi na prezydenta potrzeba głosów od 270 elektorów.  

Sylwetki kandydatów na prezydenta USA:

Wybory prezydenckie USA 2020: kandydaci [KANDYDACI NA PREZYDENTA USA 2020]

W wyborach prezydenckich w USA wystartuje Donald Trump i Joe Biden. Obaj politycy wybrali już swoich potencjalnych zastępców. Donaldowi Trumpowi - w przypadku wygranej w wyborach - będzie towarzyszył Mike Pence, a Bidenowi - Kamala Harris.

RadioZET.pl/PAB