Zamknij

NATO za kontynuacją misji wojsk w Iraku. "Kraje wyraziły silne wsparcie"

06.01.2020 18:09
NATO za kontynuacją misji wojsk w Iraku. "Kraje wyraziły silne wsparcie"
fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej - dotyczącym zaognionej sytuacji na Bliskim Wschodzie w związku z zabójstwem irańskiego generała Sulejmaniego przez siły amerykańskiej - sekretarz generalny NATO oznajmił, że państwa członkowskie popierają dalsza misję szkoleniową wojsk na terenie Iraku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Kraje NATO popierają kontynuowanie misji szkoleniowej w Iraku - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w poniedziałek po zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej.

"Kraje sojusznicze wyraziły bardzo silne wsparcie dla misji szkoleniowej w Iraku"

- Kraje sojusznicze wyraziły bardzo silne wsparcie dla misji szkoleniowej NATO w Iraku – oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli.

Zobacz także

Jak zaznaczył, zawieszone działania szkoleniowe mogą być wznowione, jeśli tylko sytuacja na to pozwoli. Sekretarz generalny podkreślił, że państwa NATO chcą deeskalacji sytuacji.

Zobacz także

Po zabiciu przez lotnictwo amerykańskie  Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnych sił Al Kuds, Teheran zagroził Stanom Zjednoczonym odwetem, wywołując obawy o wybuch przemocy na Bliskim Wschodzie.

Zobacz także

NATO zdecydowało, że ze względów bezpieczeństwa zawiesza operacje szkoleniowe w Iraku. Również walcząca z Państwem Islamskim (IS) międzynarodowa koalicja pod wodzą USA w Iraku ogłosiła zawieszenie działań szkoleniowych i wsparcia dla sił bezpieczeństwa Iraku w związku z nalotami na bazy, w których stacjonują jej żołnierze.

Zobacz także

W najbliższy piątek odbędzie nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Tematem będzie sytuacja po zabiciu przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Spotkanie ma rozpocząć się o godzinie 14.00.

RadioZET.pl/PAP