Zamknij

Zakaz korzystania ze smartfonów do 21 roku życia? "To poprawi bezpieczeństwo"

11.01.2020 11:30
zakaz korzystania ze smartfonów
fot. Shutterstock

Czy korzystanie ze smartfona powinno być zakazane do 21 roku życia? Demokratyczny senator John Rodgers uważa, że tak - i proponuje nowe prawo na poziomie amerykańskiego stanu Vermont, które wprowadziłoby taki zakaz w życie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rodgers uważa, że osoby poniżej 21 roku życia "nie są dostatecznie dojrzałe", aby posiadać telefony komórkowe i używać ich w bezpieczny sposób - pisze serwis Cnet. Za propozycją mają przemawiać m.in. wypadki drogowe z udziałem młodych ludzi spowodowane przez niewłaściwe korzystanie ze smartfonów oraz cyberprzemoc wśród nastolatków.

Zobacz także

W uzasadnieniu proponowanej przez Rodgersa legislacji czytamy, że "użycie telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu jest jedną z wiodących przyczyn śmierci nastolatków w Stanach Zjednoczonych". Stwierdzono też, iż "młodzi ludzie często korzystają z telefonów celem zastraszania i nękania młodszych od siebie osób, a czynności te powiązano z wieloma przypadkami samobójstw".

Zobacz także

Według Rodgersa posiadanie telefonu komórkowego przez osobę poniżej 21 roku życia mogłoby być karane grzywną w wysokości tysiąca dolarów oraz karą pozbawienia wolności do roku.

Zobacz także

Autor wywodzi zasadność ustawy z zakazu posiadania przez osoby poniżej 21 roku życia broni, a także spożywania przez nie alkoholu bądź korzystania z wyrobów tytoniowych. Regulacje w tych dziedzinach powinny być zdaniem Rodgersa przeniesione na kwestię telefonów komórkowych, użytkowanie których nie jest regulowane pod względem dozwolonego progu wiekowego w żadnym z amerykańskich stanów. 38 z nich jednakże zakazuje prawnie korzystania z komórek podczas prowadzenia samochodu.

RadioZET.pl/ PAP