Zamknij

Zamach stanu w Sudanie. Żołnierze ostrzelali protestujących

25.10.2021 11:50
Zamach stanu w Sudanie
fot. AFP/East News

Wojsko aresztowało premiera Sudanu Abdallaha Hamdoka. Jak donosi Reuters, Hamdok został przeniesiony w inne miejsce, gdy odmówił poparcia dla przewrotu wojskowego i zachęcił w swym oświadczeniu do protestów. Telewizja Al-Dżazira przekazała, że doszło do starć między puczystami a grupą protestujących.

S udan stoi w obliczu zamachu stanu – przekazało sudańskie ministerstwo do spraw informacji. 12 osób zostało rannych w wyniku starć między demonstrantami sprzeciwiającymi się przewrotowi wojskowemu w Sudanie a żołnierzami stacjonującymi przy siedzibie dowództwa armii w Chartumie - podała w poniedziałek agencja Reutera.

Protestujący przedarli się przez otaczające budynek barykady i wkroczyli na ulicę, na której znajduje się centrala armii - przekazał Reuters, powołując się na nagrania telewizji Al-Dżazira. Z kolei agencja AFP zacytowała komunikat ministerstwa ds. informacji, mówiący o tym, że żołnierze ostrzelali protestujących i spodziewane są ofiary.

Zamach stanu w Sudanie. Premier Abdallah Hamdok aresztowany

W poniedziałek wojsko Sudanu zatrzymało co najmniej pięciu wysokich rangą przedstawicieli rządu, w tym premiera Abdallę Hamduka, który - według ministerstwa informacji - po odmówieniu wsparcia puczu został przeniesiony w nieznane miejsce.

Armia i siły paramilitarne rozmieszczone w stolicy kraju ograniczają możliwość przemieszczania się cywilów, lotnisko w Chartumie zostało zamknięte, a możliwość korzystania z internetu ograniczona - poinformował Reuters.

Oprócz premiera puczyści aresztowali też innych przedstawicieli władz. Wśród zatrzymanych są czterej ministrowie: łączności, informacji, finansów, przemysłu, obrony. Aresztowany został także gubernator Chartumu.

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl/AFP/oprac. AK