Zamknij

Zaskakujący zwrot w sprawie sankcji dla Rosjan. Padła propozycja na Zachodzie

27.05.2022 00:09
Nowa propozycja ws. sankcji
fot. AP/EAST NEWS, Roman Abramowicz, oligarcha Putina objęty sankcjami (po lewej)

Rosyjscy oligarchowie mogliby wykupić się z sankcji, a uzyskane w ten sposób pieniądze zostałyby przeznaczone na pomoc dla Ukrainy – taką propozycję kanadyjskiej wicepremier i minister finansów Chrystii Freeland mają rozważać zachodni sojusznicy.

Sankcje nałożone na Rosję dotkliwie osłabiają gospodarkę państwa, które napadło na Ukrainę. Sam prezydent Władimir Putin w rozmowie z premierem Włoch uzależniał odblokowanie wybrzeża Ukrainy nad Morzem Czarnym od odstąpienia od sankcji.

Na Zachodzie pojawiła się jednak zaskakująca propozycja, z którą wyszła wicepremier Kanady. Jeśli dojdzie do skutku, to może w przyszłości stworzyć istotny wyjątek w wypracowanym systemie sankcyjnym.

Zaskakujący zwrot w sprawie sankcji dla Rosjan. Padła propozycja

Chrystii Freeland miała zgłosić propozycję umożliwienia "wykupu" z sankcji dla oligarchów Rosji. Założenie ujawniła podczas spotkania krajów G7 w Niemczech w ub. tygodniu, a inspiracją były rozmowy z rosyjskimi oligarchami – podały w czwartek kanadyjskie media za agencją AP.

Kanadyjska wicepremier była przed rozpoczęciem pracy w rządzie dziennikarką w Moskwie i poznała wówczas wielu obecnych oligarchów. Jest autorką książek o tworzeniu się rosyjskiej oligarchii.

Według źródeł AP, Ukraina wie o tej propozycji i nie odrzuca takiej możliwości. Z kolei zachodni sojusznicy liczą też na to, że część oligarchów może dzięki temu odsunąć się od prezydenta Rosji Władimira Putina.

RadioZET.pl/PAP

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C