Zamknij

Sekretarz Stanu rozmawiał z szefem MSZ. Tematem media i prawa obywatelskie

PAP
23.02.2021 23:45
Sekretarz Stanu rozmawiał z szefem MSZ. Tematem media i prawa obywatelskie
fot. Pool Washington Examiner /Associated Press /East News

Wolność mediów i poszanowanie praw obywatelskich - to zgodnie z oświadczeniem Departamentu Stanu USA obszary, które w rozmowie z polskim szefem dyplomacji Zbigniewem Rauem wymienił sekretarz stanu USA Antony Blinken jako te, gdzie oczekuje współpracy.

Szef dyplomacji USA Blinken rozmawiał we wtorek telefonicznie z polskim ministrem spraw zagranicznych Rauem. "Polska jest oddanym sojusznikiem w NATO i nieocenionym partnerem" - napisał po rozmowie na Twitterze.

"Z przyjemnością rozmawiałem dziś z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem, by potwierdzić naturę bliskich i trwałych relacji polsko-amerykańskich oraz promować dalszą współpracę w Europie i poza nią. Polska jest oddanym sojusznikiem w NATO i nieocenionym partnerem" - napisał Blinken.

Departament Stanu: media i prawa obywatelskie wśród tematów rozmowy Blinken-Rau

Zgodnie z informacją podaną na stronie Departamentu Stanu przez rzecznika resortu Neda Price'a, Blinken podkreślił w rozmowie wagę współpracy polsko-amerykańskiej dla NATO oraz podziękował Rauowi za "niezachwiane partnerstwo".

"Sekretarz omówił również naszą współpracę z Polską w zakresie wyzwań regionalnych i globalnych, podkreślając, że z niecierpliwością oczekuje współdziałania z Polską w wielu sprawach w obronie naszych wspólnych wartości demokratycznych, w tym wolności mediów i poszanowania praw obywatelskich" - czytamy na stronie Departamentu Stanu.

Wtorkowa rozmowa telefoniczna była pierwszym takim kontaktem szefów dyplomacji Polski i USA od czasu objęcia urzędu przez Blinkena. Nowy amerykański sekretarz stanu został pod koniec stycznia zatwierdzony przez Senat Stanów Zjednoczonych. To doświadczony dyplomata, który za czasów prezydenta Baracka Obamy był zastępcą sekretarza stanu USA.

W październikowym oświadczeniu dla PAP Blinken zapewnił, że Biden "jest całkowicie oddany wzmocnieniu bezpieczeństwa sojuszników NATO, w tym Polski". W kontekście relacji nowej amerykańskiej administracji z Warszawą oświadczył, że "z zadowoleniem przyjmuje możliwość szczerej dyskusji o znaczeniu naszych demokratycznych zobowiązań".

RadioZET.pl/ PAP