Zamknij

Zbrodnie Rosjan w Ukrainie. Rada Praw Człowieka ONZ zdecydowała

12.05.2022 17:50
ONZ podejmie śledztwo ws. zbrodni Rosji w Ukrainie
fot. PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych zagłosowała w czwartek za rezolucją wzywającą do wszczęcia dochodzenia ONZ ws. rażącego łamania praw człowieka na terytoriach okupowanych przez Rosję na Ukrainie, m.in. pod Kijowem.

Rada Praw Człowieka ONZ zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie zbrodni popełnianych przez Rosję w Ukrainie, po rozpoczęciu 24 lutego inwazji na to państwo.

- Wiele zarzutów łamania międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego w Ukrainie może sprowadzać się do zbrodni wojennych – powiedziała Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka i była prezydent Chile Michelle Bachelet.

Zbrodnie Rosji w Ukrainie. Rada Praw Człowieka ONZ zdecydowała

Rezolucja wzywająca ONZ do podjęcia działań została przegłosowana w czwartek 12 maja. Decyzję podjęli przedstawiciele 47 państw członkowskich Rady.

Za śledztwem ws. zbrodni wojennych Rosjan w Ukrainie zagłosowały 33 kraje członkowskie Rady Praw Człowieka ONZ. 12 krajów wstrzymało się od głosu, a dwa - Chiny i Erytrea - zagłosowały przeciwko.

Inny z urzędów ONZ, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), poinformował, że od rozpoczęcia wojny z Ukrainy uciekło za granicę ponad 6 mln osób, a liczba przesiedleńców (tzw. uchodźców wewnętrznych) w tym państwie przekroczyła 8 mln. Według agencji Reutera jest to największy kryzys uchodźczy w Europie od zakończenia II wojny światowej.

RadioZET.pl/PAP

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C