Zamknij

Zełenski do Ławrowa: Zrzucasz winę za zbrodnie nazistów na Żydów

02.05.2022 23:32

Prezydent Ukrainy opublikował w poniedziałek wieczorem nowe oświadczenie wideo. Wołodymyr Zełenski odniósł się głównie do kontrowersyjnej wypowiedzi szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, który oskarżył Żydów o antysemityzm. - Czy izraelski ambasador pozostanie w Moskwie? - pytał prezydent.

Wołodymyr Zełenski
fot. V_Zelenskiy_official/Telegram (screen)

W niedzielę (Siergiej - red.) Ławrow otwarcie i bezwstydnie ogłosił, że ponoć największych antysemitów można znaleźć pośród Żydów; dodał, że podobno Hitler miał żydowskie korzenie - przypomniał Zełenski, odnosząc się do słów wypowiedzianych przez szefa rosyjskiej dyplomacji w wywiadzie udzielonym włoskiej telewizji. - Te wypowiedzi pokazują, że rosyjski minister spraw zagranicznych zrzuca winę za zbrodnie nazistów na Żydów; na to nie ma słów - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

- Oczywiście słowa Siergieja Ławrowa wywołały oburzenie w Izraelu, ale nie słyszymy żadnych wytłumaczeń czy usprawiedliwień płynących z Moskwy, co oznacza, że zgadzają się tam z wypowiedziami swojego ministra - zaznaczył prezydent Ukrainy.

Zełenski punktuje słowa Ławrowa. Pojawił się wątek Izraela

Dodał, że w takiej sytuacji nasuwają się pytania, czy izraelski ambasador pozostanie w Moskwie, a stosunki między Izraelem a Rosją pozostaną niezmienione.

Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu odniósł się również do oczekiwanego w najbliższym czasie nowego pakietu unijnych sankcji na Rosję. Według zapowiedzi w mediach nowe sankcje mają obejmować m.in. ograniczenia w imporcie rosyjskiej ropy. - Ten pakiet powinien zawierać jasne kroki zmierzające do zablokowania rosyjskich dochodów z energii. By to terrorystyczne państwo nie otrzymywało każdego dnia miliardów euro za paliwa kopalne - podkreślił Zełenski.

Kontrowersyjna wypowiedź Ławrowa wzbudziła oburzenie wśród zachodnich przywódców. Premier Włoch Mario Draghi nazwał je "aberracją", a premier Kanady Justin Trudeau oświadczył: - To co powiedział szef rosyjskiej dyplomacji jest nieprawdopodobne.

- Uwagi ministra spraw zagranicznych Ławrowa prezentują zarówno niewybaczalne, jak i skandaliczne stanowisko i ukazują okropną historyczną pomyłkę. Żydzi nie mordowali samych siebie w Holokauście. Oskarżanie samych Żydów o antysemityzm to najniższy poziom rasizmu - skomentował minister spraw zagranicznych Izrael Jair Lapid.

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE