Zamknij

Zełenski domaga się większych sankcji na Rosję. "Demokratyczny świat musi odpowiedzieć"

18.04.2022 00:42
Zełenski
fot. Facebook/Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował, w opublikowanym w niedzielę późnym wieczorem na Facebooku nagraniu wideo, o wprowadzenie pełnych sankcji na cały system bankowy i finansowy Rosji w odpowiedzi na zbrodnicze działania wojsk rosyjskich w obwodach chersońskim i zaporoskim. - Demokratyczny świat musi odpowiedzieć - mówił.

Wołodymyr Zełenski na koniec 53. doby wojny w Ukrainie opublikował w mediach społecznościowych kolejne nagranie. Tym razem mówił o wschodnich i południowych rejonach kraju, które są bombardowane przez Rosjan. Domagał się również mocniejszych restrykcji wobec Rosji.

Zełenski domaga się nowych sankcji. "To machina okupacyjna"

- Demokratyczny świat musi odpowiedzieć na działania agresorów w obwodach chersońskim i zaporoskim. Tworzone tam są ośrodki tortur, członkowie lokalnych władz i wszyscy uważani za ważnych dla lokalnych społeczności są uprowadzani, kradzione są pieniądze na emerytury, blokowana i rozkradana jest pomoc humanitarna, a ludzie głodują - powiedział Zełenski.

Jak podkreślił, agresorzy usiłują przekształcić te obwody na wzór tzw. "republik ludowych" donieckiej i ługańskiej i zrobić z nich strefę rublową, podporządkowując je również rosyjskiej machinie administracyjnej.

Wszystko to wymaga, aby kraje zachodnie przygotowały o wiele szybciej nowe, potężne sankcje

Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy wskazał, że odpowiedź powinna polegać na wprowadzeniu sankcji na cały system bankowy i finansowy Rosji, ponieważ jest on częścią "machiny okupacyjnej".

Zełenski podziękował także wszystkim, którzy pomagają Ukrainie w walce z rosyjską agresją, ale zwrócił uwagę, że "los tej walki zależy także od tych, którzy mają broń i amunicję, której potrzebujemy". - Od nich zależy los ludzi, których można uratować - dodał.

RadioZET.pl/PAP/Facebook

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

C