Zamknij

"Zełenski nie chce spotkać się z prezydentem Niemiec". Sensacyjne doniesienia Bilda

PAP
12.04.2022 17:55

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier planuje wizytę na Ukrainie, ale prezydent Wołodymyr Zełenski obecnie nie chce się z nim spotkać - pisze we wtorek niemiecki dziennik Bild, powołując się na informacje z ukraińskich kręgów rządowych.

Frank-Walter Steinmeier
fot. JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Frank-Walter Steinmeier chce przyjechać do Kijowa "wraz z delegacjami rządowymi z innych państw Unii Europejskiej, możliwy termin wizyty: jutro, w środę" - informuje Bild. Dodaje, że "prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odmawia. Obecnie nie chce spotkać się ze Steinmeierem w Kijowie. Inni politycy UE mogą przyjechać". 
 
Powodem postawy ukraińskiego prezydenta mają być bliskie stosunki Steinmeiera z Rosją w ostatnich latach. Steinmeier był również wielkim zwolennikiem gazociągu Nord Stream 2 i jest uważany za architekta przyjaznej Rosji polityki rządu niemieckiego - przypomina gazeta.

Bild: Zełenski nie chce się spotkać ze Steinmeierem

Ukraiński dyplomata w Kijowie powiedział Bildowi: "Wszyscy znamy bliskie stosunki Steinmeiera z Rosją (...). W tej chwili nie jest mile widziany w Kijowie. Zobaczymy, czy to się zmieni". 
 
Z informacji Bilda wynika, że władze w Kijowie wyraźnie poinformowały Kancelarię Prezydenta, że w tej chwili nie są gotowe na żadne spotkania. Nie można jednak wykluczyć spotkania w przyszłości.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Tydzień temu prezydent RFN przyznał, że popełnił błędy w kontaktach z Rosją. Uznał za nie m.in. popieranie Nord Stream 2 i mylną ocenę Putina.

RadioZET.pl/Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)/oprac. AK

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO: