Zamknij

Zełenski potwierdza przełomową pomoc dla Ukrainy. "By dzieci mogły wrócić do szkół"

06.07.2022 18:40
Zełenski
fot. PAP/EPA

Potwierdzam, że od zachodnich sojuszników nadchodzą dostawy potężnych systemów obrony powietrznej - ogłosił w środę prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski. Nie podał dalszych szczegółów, ale podkreślił, że wzmocnienie tej obrony umożliwi uciekinierom wojennym powrót do domów.

Wołodymyr Zełenski wystąpił w środę na wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii Michealem Martinem, który gościł w Kijowie. Prezydent Ukrainy pochwalił się obietnicą kolejnej pomocy militarnej, jaką złożyli mu zachodni sojusznicy.

Zełenski potwierdza przełomową pomoc dla Ukrainy

- Niezależnie od tego, jak toczy się wojna na polu bitwy, priorytetem pozostaje bezpieczeństwo nieba. [...] Nikt już nie czeka na ten czy inny samolot, ale wszyscy liczymy i mamy potwierdzenie, na razie teoretyczne, na dostawę na Ukrainę potężnej obrony powietrznej - powiedział Zełenski.

- Od dostaw takiego sprzętu, który da ochronę przed rosyjskimi atakami rakietowymi, będzie zależeć to, jak szybko do domów będą powracać uciekinierzy wojenni. To ważne, by dzieci mogły powrócić do szkół, a dorośli na uniwersytety i do pracy - zaznaczył ukraiński przywódca.

Zełenski dodał, że zagraniczni partnerzy już dawno otrzymali informacje o tym, jakiego konkretnie i w jakiej ilości uzbrojenia do ochrony nieba potrzebuje Ukraina. Nie podał jednak dalszych szczegółów.

RadioZET.pl/PAP

C