Zamknij

Zełenski spotka się z Putinem? "Mamy nadzieję, że dojdzie do tego mimo trudności"

Aleksander Klekocki
27.04.2022 16:54
Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski
fot. TIZIANA FABI/AFP/East News

Turcja zabiega o spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Mamy nadzieję, że mimo pewnych trudności obaj przywódcy będą mogli spotkać się w nadchodzących dniach - powiedział szef tureckiego ministerstwa obrony Hulusi Akar, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

Turcja ma nadzieję, że w ciągu najbliższych dni dojdzie do spotkania prezydentów Rosji i Ukrainy - powiedział w środę turecki minister obrony Hulusi Akar po konsultacjach w sprawie pomocy wojskowej Zachodu dla Kijowa, które odbyły się w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech. - Mamy nadzieję, że mimo pewnych trudności obaj przywódcy będą mogli spotkać się w nadchodzących dniach dzięki propozycji naszego prezydenta (Recepa Tayyipa Erdogana - red.) - cytuje jego słowa tureckie ministerstwo obrony.

Akar podkreślił, że Turcja z zaniepokojeniem śledzi wojnę w Ukrainie i prowadzi mediacje, aby doprowadzić do natychmiastowego rozejmu. - Ogólnie rzecz biorąc, dialog i powściągliwość są bardzo ważne. Musimy otworzyć drogę dyplomatyczną dzięki powściągliwości. Wierzymy, że w ten sposób można łatwiej znaleźć pokojowe rozwiązanie - stwierdził szef tureckiego resortu obrony. 

Zełenski spotka się z Putinem? Turcja o to zabiega

Strona ukraińska podchodzi do tego pomysłu z dystansem. - Z pewnością Turcja, zdając sobie sprawę z niszczycielskich konsekwencji wojny rozpętanej przez Rosję dla regionu Morza Czarnego, stara się przyspieszyć rozwiązanie konfliktu. Jednak ani czas, ani kontekst spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie zostały jeszcze ustalone - zaznaczył doradca Zełenskiego Mychajło Podolak.

Natomiast portal Ukraińska Prawda donosi, że do takiego spotkania mogłoby dojść na szczycie G20 w Indonezji. Prezydent tego kraju Joko Vidodo zaproponował wzięcie udziału w tym wydarzeniu Wołodymyrowi Zełenskiemu. Ukraiński prezydent podziękował Vidodo na Twitterze za zaproszenie oraz wsparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. “W szczególności za jasne stanowisko (Indonezji – red.) w ONZ” - podkreślił Zełenski. Vidodo wcześniej zaprosił wszystkich członków G20, w tym prezydenta Rosji Władimira Putina.

RadioZET.pl/TASS/Ukraińska Prawda/WP.pl/oprac. AK

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO

C