Zamknij

Nowe nagranie z zestrzelenia samolotu w Iranie. NYT: to nie był jeden pocisk

15.01.2020 08:10
Zestrzelenie samolotu w Iranie. Jest nowe nagranie. NYT: to były dwie rakiety
fot. Twitter screen

Po zestrzeleniu ukraińskiego samolotu w Iranie „New York Times” opublikował nowe nagranie z kamer monitoringu. Widać na nim, jak w stronę pasażerskiego boeinga 737-800, który przelatywał nad Teheranem, wystrzelone zostały dwa pociski.

Nowe nagranie z monitoringu, którego autentyczność potwierdził "The New York Times", pokazuje dwa pociski wystrzelone w odstępie 30 sekund w stronę pasażerskiego boeinga 737-800 ukraińskich linii UIA z 176 osobami na pokładzie – przekazał we wtorek wieczorem „NYT”.

Na wideo widać, że pociski nie strąciły samolotu od razu. Boeing po trafieniu leciał jeszcze przez około minutę, zawracając w kierunku lotniska. Kilkadziesiąt sekund później maszyna zaczęła płonąć i tracić wysokość.

Z ustaleń dziennikarzy „NYT” wynika, że nagranie zarejestrowała kamera umieszczona na dachu budynku w pobliżu miejscowości Bidkaneh, niedaleko bazy wojskowej irańskiej armii.

Nie jest to pierwsze nagranie z zestrzelenia samolotu w Iranie. We wtorek poinformowano, że osoba, która wcześniej udostępniła w sieci inny film, została zatrzymana przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

Zobacz także

Zestrzelenie samolotu w Iranie

Zestrzelony samolot ukraińskich linii UIA rozbił się w zeszłym tygodniu, niedługo po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini, a kilka godzin po ataku rakietowym na bazy lotnicze w Iraku.

Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi zginęli. Wśród ofiar są obywatele Iranu, Kanady, Szwecji, Niemiec, Ukrainy, Afganistanu i Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele pięciu z tych krajów mają spotkać się w czwartek w Londynie.

Początkowo zaprzeczano, by katastrofa miała jakikolwiek związek z nocnymi atakami w Iraku, w sobotę rano Iran potwierdził jednak, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" i w rezultacie "ludzkiego błędu zestrzeliły samolot. - Przyznanie się do błędu przez irańskie siły zbrojne to dobry pierwszy krok (...) Powinniśmy zapewnić ludzi, że to się nie powtórzy - powiedział irański prezydent Hasan Rowhani, dodając, że Iran ukarze wszystkich odpowiedzialnych za zestrzelenie samolotu. Jak przekazał z kolei we wtorek rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości Golamhosejn Esmajli, w tej sprawie zatrzymano już kilka osób. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Zobacz także

RadioZET.pl/New York Times