Zamknij

Mike Pence spotkał się z Dudą. Polska wkrótce dołączy do ruchu bezwizowego

02.09.2019 12:42
Mike Pence
fot. PAP

Zniesienie wiz do USA. „Polska osiągnęła już gotowość do uczestniczenia w programie ruchu bezwizowego i wkrótce dołączy do tego programu” – zapowiedział po spotkaniu z Andrzejem Dudą wiceprezydent USA Mike Pence.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mike Pence poinformował na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, że Polska osiągnęła już gotowość do uczestniczenia w programie ruchu bezwizowego i wkrótce dołączy do tego programu.

Później został dopytany, kiedy dokładnie można się spodziewać zniesienia wiz dla Polaków. Pence odpowiedział, że Polska zbliża się już do wymaganego amerykańskim prawem progu 3 proc. odmów wizowych.

Jeśli Polska spadnie poniżej tego poziomu, to ten (wymóg) będzie spełniony. Zakładając, że będziemy mogli do końca miesiąca to potwierdzić oficjalnie, to w każdej chwili zaraz potem Sekretarz Stanu będzie mógł włączyć Polskę do programu bezwizowego.

MIKE PENCE

Jak zaznaczył, taki jest zamiar obecnego amerykańskiego rządu – aby Polskę włączyć do ruchu bezwizowego. „Danie polskim władzom możliwości wyjazdu do Stanów Zjednoczonych bez ubiegania się o wizy wzmocni więzy między naszymi krajami” – ocenił Pence.

Zobacz także

Podkreślił, że celem dwóch ostatnich administracji było dążenie do tego, by Polacy mogli przyjeżdżać do USA bez wiz. „Teraz już tylko tygodnie nas dzielą” – powiedział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Andrzej Duda podkreślił, że USA ma swoje przepisy w zakresie wiz. „Władze Stanów Zjednoczonych trzymają się tych przepisów i postąpią zgodnie z obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych przepisami, jestem o tym przekonany” – dodał polski prezydent.

RadioZET.pl/PAP