Zamknij

Kreml reaguje na decyzję polskiego rządu. Chodzi o Ławrowa

21.11.2022 12:47

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się w poniedziałek do zakazu wjazdu do Polski dla szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Miał on wziąć udział w Radzie Ministerialnej OBWE, która planowana jest w dniach 1-2 grudnia w Łodzi. - Nie spowoduje to dyskomfortu dla Ławrowa, to raczej wielki ból głowy dla OBWE - powiedział Pieskow.

Siergiej Ławrow
fot. Russian Foreign Ministry Press Service via AP/East News

Wojna w Ukrainie znajduje się w fazie ukraińskiej kontrofensywy na południu kraju i kolejnych ataków rosyjskich na elektrownie oraz pozostałą infrastrukturę krytyczną. Skutki pełnoskalowej inwazji rosyjskiej oraz dalszy przebieg konfliktu będzie jednym z tematów Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Roczne przewodnictwo w organizacji sprawuje Polska, dlatego spotkanie obędzie się w Łodzi 1 i 2 grudnia.

Jednak nie ma zgody na wjazd do Polski szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, który uczestniczył w ubiegłorocznej Radzie Ministerialnej OBWE w Sztokholmie (odbyła się przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę). Do tej sprawy w poniedziałek odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Ławrow nie wjedzie do Polski. Pieskow komentuje

- Takie wypowiedzi raczej nie mogą powodować żadnego dyskomfortu dla naszego kraju, zwłaszcza dla Siergieja Ławrowa. Ale fakt, że jest to duży ból głowy dla OBWE jako organizacji, jest jednoznaczny – mówił Piesow. Odniósł się do wypowiedzi polskiego wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego. Tłumaczył on, że rząd w Warszawie uważa za konieczne „izolowanie Federacji Rosyjskiej na platformach międzynarodowych”.

W ubiegłą środę rzecznik polskiego MSZ informował już, że Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE, którzy mieli wziąć udział w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, zaplanowanej w Warszawie od 24 do 26 listopada.

Głównym zadaniem Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji celów OBWE, umacniania bezpieczeństwa i współpraca w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw. 

loader

RadioZET.pl/PAP/Tass.ru