Zamknij

Hakerzy Putina uderzyli w PE. Wcześniej przyjęto rezolucję przeciw Rosji

23.11.2022 17:11

Cyberatak na Parlament Europejski. Zdaniem przewodniczącej izby Roberty Metsoli stoją za nim rosyjscy hakerzy. Kilka godzin wcześniej PE przegłosował rezolucję, która uznała Rosję za państwo wspierające terroryzm.

Parlament Europejski
fot. STR/Associated Press/East News (ilustracyjne)

Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, napisała na Twitterze: "PE jest celem wyrafinowanego cyberataku. Do odpowiedzialności przyznała się grupa prokremlowska. Nasi eksperci IT przeciwstawiają się temu i chronią nasze systemy. Po tym, jak ogłosiliśmy Rosję państwowym sponsorem terroryzmu. Moja odpowiedź: #SlavaUkraini".

Rzecznik PE Jaume Duch napisał na Twitterze, że witryna izby stała się celem „ataku DDoS”. Jego celem jest wymuszenie na witrynie wysokiego natężenia ruchu spoza parlamentu, co powoduje zakłócenie działania strony.

Cyberatak na Parlament Europejski. Wcześniej przegłosowano rezolucje ws. Rosji

Parlament Europejski w środę przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm 494 głosami za, przy 58 przeciw i 44 wstrzymujących się.

W dokumencie eurodeputowani wyrażają niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz potępiają nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Europosłowie domagają się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie.

Wskazują, że umyślne ataki i okrucieństwa Rosji wobec ludności cywilnej, niszczenie infrastruktury cywilnej oraz inne poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego są równoznaczne z aktami terroru wobec ludności i stanowią zbrodnie wojenne.
„W związku z tym (Parlament Europejski) uznaje Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i za państwo posługujące się środkami terroryzmu” – czytamy w dokumencie.

loader

RadioZET.pl/PAP/AFP