Zamknij

Lista państw, gdzie Putin może znaleźć azyl. Wśród nich jeden członek UE

20.11.2022 21:59

Władimir Putin ma bardzo ograniczoną listę państw, gdzie może znaleźć azyl po ewentualnym zamachu stanu na Kremlu. Według serwisu Politico wchodzi w grę Arabia Saudyjska, Chiny, Syria, a nawet Węgry.

Władimir Putin
fot. AFP PHOTO / Jonathan NACKSTRAND/East News (ilustracyjne)

Moskwa od kilku miesięcy żyje kolejnymi plotkami na temat stanu zdrowia i słabnącej pozycji Władimira Putina. Po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, ogłoszeniu mobilizacji w kraju i sprowadzeniu na swoich rodaków problemów ekonomicznych prezydent Rosji wciąż trwa na stanowisku. 

Jednak eksperci podkreślają, że zmiana władzy na Kremlu może dokonać się bardzo szybko i nastąpić w najmniej oczekiwanym momencie. Gdzie mógłby uciec Putin po stracie władzy, aby uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie wojenne? Serwis Politico przygotował listę krajów, które mogą go przyjąć.

Putin szuka azylu. Lista krajów, gdzie go może znaleźć

Niskie ryzyko ekstradycji prezydenta Rosji jest w Chinach, Korei Północnej i Arabii Saudyjskiej, gdzie schronienie przed laty znaleźli m.in. dyktatorzy z państw afrykańskich. Również w Arabii Putin miałby wysoką jakość życia, ale USA mogą poprosić Saudów o wyświadczenie przysługi i zatrzymanie dyktatora. "Ponadto w Syrii Putin stanął po stronie reżimu Assada, który jest wspierany przez Iran — wroga Arabii Saudyjskiej" - napisali dziennikarze Politico.

Wśród potencjalnych miejsc ucieczki Putina wymieniono również Iran, który od miesięcy dostarcza kremlowi śmiercionośne drony bojowe. "Putin raczej nie chce, aby spotkał go taki sam los, jak rosyjskiego dyplomatę i poetę Aleksandra Gribojedowa, który został zastrzelony w Teheranie, a następnie pozbawiony głowy przez sprzedawcę kebabu" - napisało Politico. 

Na liście wymieniono również Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Turcję, gdzie swoją rezydencję ma były kanclerz Niemiec i do niedawna członek zarządu Gazpromu Gerhard Schroeder. W kraju NATO Putin musiałby się liczyć z brakiem amnestii w przypadku zbrodni przeciwko ludzkości. 

Wspomniano również o Węgrzech, które spośród krajów unijnych wydają się najbardziej przychylne Putinowi. Jednak pojawienie się na terenie Unii Europejskiej mogłoby stanowić dla Putina zagrożenie rychłym zatrzymaniem. "Choć Węgry mają zaległości w kwestii praworządności, to jednak kraj ten jest sygnatariuszem Międzynarodowego Trybunału Karnego i stroną systemu Europejskiego Nakazu Aresztowania" - wyjaśniło Politico.

loader

RadioZET.pl/Politico/Onet