Zamknij

Nie żyje słynna panda Tuan Tuan. Była symbolem poprawy relacji Chin z Tajwanem

22.11.2022 16:25

Nie żyje panda Tuan Tuan, podarowana Tajwanowi przez Chiny, jako symbol poprawy relacji między państwami. Zwierzę chorowało przez ostatnie tygodnie. W leczeniu pomagali nawet specjalnie oddelegowani chińscy lekarze.

tuan tuan
fot. Associated Press /East News

Panda Tuan Tuan zmarła 19 listopada. Zwierzę od dłuższego czasu chorowało. Już w sierpniu lekarze zauważyli niepokojące objawy. Panda miała drgawki i zaburzoną równowagę.

Do zoo w Tajpej wysłano nawet chińskich lekarzy. Badania potwierdziły, że zwierzę ma uszkodzenie mózgu spowodowane przez guza. Leczenie nie przyniosło żadnej poprawy. W listopadzie drgawki były intensywniejsze, a Tuan Tuan coraz słabszy.

Nie żyje panda Tuan Tuan

- Nasz zespół medyczny potwierdził, że serce przestało bić o godzinie 13:48 lokalnego czasu - przekazało zoo w Tajpej.

Tomografia komputerowa, zrobiona tuż przed śmiercią, wykazała, że Tuan Tuan ma nieodwracalne zmiany w mózgu. Panda nie została nawet wybudzona ze śpiączki. Do Tajwanu zwierzę trafiło w 2008 roku. Było podarunkiem od chińskich władz, jako symbol poprawy stosunków między państwami.

W sierpniu Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza prowadziła bezprecedensowe ćwiczenia wokół Tajwanu w odwecie za wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej.

We wrześniu zastępca dyrektora CIA David Cohen poinformował, że prezydent Chin Xi Jinping powiedział swoim generałom, że chce, by chińskie wojsko było zdolne do zajęcia Tajwanu siłą do 2027 roku.

Chen Ming-tong, szef tajwańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego oświadczył niedawno, że "Chiny przyglądają się doświadczeniom wojny na Ukrainie, aby opracować strategie wojny hybrydowej przeciwko Tajwanowi".

loader

RadioZET.pl/ The Guardian/ PAP