Zamknij

Putin dostał na biurko szkic porozumienia z Ukrainą. Ujawniono treść

22.11.2022 13:35

Dzień przed rozpoczęciem szczytu G20 na Bali Władimir Putin otrzymał ramy ewentualnej umowy z Ukrainą - podał serwis Ukrainska Prawda. Porozumienie zakładało, że Ukraina odzyska kontrolę nad okupowanymi terytoriami na południu i wschodzie kraju, a ustalenie statusu Krymu zostanie odsunięte w czasie.

Władimir Putin
fot. Sergei Bobylev/Associated Press/East News (ilustracyjne)

Pełnoskalowa wojna w Ukrainie, wywołana niesprowokowaną inwazją wojsk rosyjskich, przyniosła spektakularne porażki dla wojsk Władimira Putina. Ukraińskie oddziały odzyskują kontrolę nad kolejnymi miejscowościami we wschodniej i południowej części kraju. Jednocześnie władze w Kijowie odrzucają możliwość negocjacji z Kremlem. 

Serwis Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie, poinformował, że w przededniu szczytu G20 Władimir Putin otrzymał od jednego z krajów pośredniczących między Moskwą a Kijowem ramy ewentualnego "porozumienia" z Ukrainą. Propozycja zakładała odzyskanie przez Ukrainę anektowanych i okupowanych terenów na południu i wschodzie kraju, łącznie z Donbasem. Ale ustalenie statusu Krymu zostałoby odsunięte w czasie.

Wojna w Ukrainie. Ujawniono szkic porozumienia Rosji i Ukrainy

Źródła serwisu przekazały, że taki układ miałby dla Rosji fundamentalne znaczenie w kontekście tak zwanej „spuścizny Putina”. "Umowa przewidywałaby zamrożenie wszelkich rozmów o statusie Półwyspu Krymskiego na siedem lat" - napisano. Na ten czas odroczono by również rozmowy o przystąpieniu Ukrainy do NATO.

Niektóre tezy umowy były publikowane w rosyjskich kanałach na Telegramie, które są powiązane z Kremlem. Propozycja przewidywała również zaprzestanie ataków rakietowych na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. "Miało to pokazać powagę intencji Rosjan. Jednak po tym, jak Rosjanie rozpoczęli zmasowany atak rakietowy na Ukrainę w trakcie szczytu G20, propozycja stała się nieistotna" - podsumowała Ukraińska Prawda.

loader

RadioZET.pl/Ukraińska Prawda