Zamknij

Referendum niepodległościowe w Szkocji. Jest decyzja Sądu Najwyższego

23.11.2022 11:56

Brytyjski Sąd Najwyższy orzekł w środę, że władze Szkocji nie mogą przeprowadzić nowego referendum niepodległościowego bez zgody rządu w Londynie. Takie głosowanie jest planowane na 19 października przyszłego roku.

Referendum w Szkocji
fot. Alberto Pezzali/Associated Press/East News

Szkocja ostatni raz zorganizowała niepodległościowe referendum 8 lat temu, w którym 55 proc. głosujących opowiedziało się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie. Jednak od tego momentu wiele zmieniło się na Wyspach - doszło do brexitu, pandemii koronawirusa, recesji oraz zmiany na brytyjskim tronie. 

Rząd Szkocji, na czele z premier Nicolą Sturgeon, zamierza przeprowadzić kolejne głosowanie w sprawie niepodległości. Referendum miałoby się odbyć 19 października 2023 r. W środę decyzję w tej sprawie podjął brytyjski Sąd Najwyższy.

Wielka Brytania. Decyzja ws. referendum w Szkocji

- Ustawa o Szkocji daje parlamentowi szkockiemu ograniczone uprawnienia. W szczególności parlament szkocki nie ma uprawnień do stanowienia prawa w odniesieniu do spraw, które są zastrzeżone dla parlamentu Zjednoczonego Królestwa w Westminsterze. Te zastrzeżone sprawy obejmują podstawowe aspekty konstytucji Zjednoczonego Królestwa, w tym unię Szkocji i Anglii, oraz parlamentu Zjednoczonego Królestwa - wyjaśnił przewodniczący Sadu Najwyższego lord Reed.

To oznacza, że potencjalne nowe referendum w Szkocji musi odbyć się za zgodą rządu w Londynie. Nicola Sturgeon wyraziła rozczarowanie po środowej decyzji Sądu Najwyższego.

"Prawo, które nie pozwala Szkocji wybrać własnej przyszłości bez zgody (parlamentu Wielkiej Brytanii - red), obnaża jako mit wszelkie pojęcie Wielkiej Brytanii jako dobrowolnego partnerstwa” – napisała na Twitterze premier Szkocji i jednocześnie liderka Szkockiej Partii Narodowej. Dodała, że szanuje orzeczenie Sądu Najwyższego.

W ostatnich wyborach parlamentarnych w Szkocji po raz pierwszy większość uzyskały proniepodległościowe ugrupowania.

loader

RadioZET.pl/AFP/PAP