Zamknij

Szef brytyjskiego rządu w Kijowie. Ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

PAP
19.11.2022 17:56

Niespodziewaną wizytę w Kijowie złożył premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w szczególności działka przeciwlotnicze. - Ci, którzy dopuścili się zbrodni, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - mówił Sunak.

Wołodymyr Zełenski i Rishi Sunak
fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Wielka Brytania będzie wspierać was, dopóki Ukraina nie osiągnie należnego jej pokoju i bezpieczeństwa, a wówczas będziemy wspierać was w odbudowie kraju - powiedział Sunak na konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Dodał: Odwaga narodu ukraińskiego jest inspiracją dla świata. W przyszłości będziemy opowiadać o waszej historii naszym wnukom.

Wcześniej w oświadczeniu Sunak zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 50 mln funtów. Oprócz 125 działek przeciwlotniczych będą to technologie takie jak radar, pozwalające na przeciwdziałanie atakom dronów. "Oferujemy dziś nową pomoc, w tym działka przeciwlotnicze, radar i sprzęt do walki z dronami i zwiększamy wsparcie humanitarne przed zbliżającą się mroźną i ciężką zimą" - głosi oświadczenie. - Siły zbrojne Ukrainy z sukcesem odsunęły wojska rosyjskie na lądzie, ale cywile są z okrucieństwem bombardowani z powietrza - zaznaczył Sunak.

Rishi Sunak w Kijowie. Wielka Brytania o pomocy dla Ukrainy

Na konferencji z prezydentem Ukrainy Sunak zapowiedział także szkolenia dla lekarzy wojskowych i inżynierów i przekazanie wyposażenia zimowego dla żołnierzy ukraińskich. Wielka Brytania przekaże także Ukrainie pomoc humanitarną o wartości ponad 16 mln funtów.

Sunak przypomniał, że w tym roku Londyn przekazał Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 2 mld funtów. Zapewnił, że Wielka Brytania uważa za zaszczyt, iż będzie gospodarzem konferencji w przyszłym roku poświęconej odbudowie Ukrainy. - Mamy nadzieję, że będziemy mogli zakończyć tę barbarzyńską wojnę i zapewnić sprawiedliwy pokój, gdzie panować będą rządy prawa, a ci, którzy dopuścili się zbrodni, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział brytyjski premier.

Podczas swej pierwszej wizyty w Kijowie Sunak złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. XX wieku. Celem jego wizyty, jak ocenia agencja AP, jest upewnienie władz ukraińskich, że gabinet Sunaka nie zmieni postawy Londynu wobec inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

loader

RadioZET.pl/PAP