Zamknij

Rosja uznana za państwo sponsorujące terroryzm. "Musi zostać odizolowana"

23.11.2022 12:41

Parlament Europejski w środę przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Deputowani wyrazili poparcie dla niepodległości Ukrainy. Decyzję PE skomentował Wołodymyr Zełenski.

Parlament Europejski
fot. Jean-Francois Badias/Associated Press/East News (ilustracyjne)

W dokumencie eurodeputowani wyrażają niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz potępiają nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Europosłowie domagają się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie. 

Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

"Z zadowoleniem przyjmuję decyzję Parlamentu Europejskiego o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm i państwo stosujące środki terrorystyczne. Rosja musi zostać odizolowana na wszystkich poziomach i pociągnięta do odpowiedzialności, aby zakończyć swoją długoletnią politykę terroryzmu na Ukrainie i na całym świecie" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

PE podkreśla swoją solidarność z narodem ukraińskim, który od 24 lutego i przez ostatnie lata rosyjskiej agresji wykazuje niezwykłą odwagę i odporność w obliczu gróźb i ataków, a także z innymi ofiarami rosyjskich agresji na całym świecie. Autorzy projektu rezolucji wyrażają solidarność z rodzinami ofiar incydentu rakietowego z 15 listopada w Polsce.

Europarlament wzywa w rezolucji UE i jej państwa członkowskie do opracowania unijnych ram prawnych dotyczących uznawania państw za sponsorów terroryzmu i państwa stosujące środki terroryzmu. PE wzywa Radę Europejską, aby następnie rozważyła dodanie Federacji Rosyjskiej do takiego unijnego wykazu państw sponsorujących terroryzm.

PE z zadowoleniem przyjął wniosek Komisji z listopada br. dotyczący pakietu wsparcia w wysokości 18 mld euro dla Ukrainy w 2023 r. w celu zapewnienia jej stabilności makroekonomicznej, przywrócenia infrastruktury krytycznej i utrzymania podstawowych usług publicznych, zamierza też wezwać do szybkiego przyjęcia wniosku.

PE przypominał w dokumencie, że państwo rosyjskie nadal zaprzecza swojej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 r. i odmawia współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości oraz odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem w Rosji w kwietniu 2010 r.

PE w rezolucji potępia też rosyjską okupację Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie w celu terroryzowania ludności ukraińskiej oraz potępia Rosję za uczynienie z elektrowni celu wojskowego.

loader

RadioZET.pl/PAP - Łukasz Osiński