Zamknij

Rosną szanse, że Putin stanie przed Trybunałem w Hadze. Jest ważny krok PE

18.11.2022 15:38

Przyjęcie rezolucji PE ws. uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu zbuduje podstawę prawną, aby rozpocząć procedurę przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze wobec Władimira Putina i rosyjskich władz – powiedział europoseł PO Andrzej Halicki.

Władimir Putin
fot. PAP/EPA

W czwartek 17 listopada grupy polityczne PE osiągnęły porozumienie w sprawie tekstu projektu rezolucji dot. uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. – To silny, zjednoczony głos na temat tego, co Rosja w sposób haniebny robi na terytorium Ukrainy. Podkreślenie terrorystycznego, intencjonalnego ataku Rosji na ludność i infrastrukturę cywilną jest bardzo ważne – powiedział europoseł Halicki.

Rosną szanse, że Putin stanie przed Trybunałem w Hadze

Polityk PO wyjaśnił, że przyjęcie rezolucji zbuduje prawną podstawę, żeby rozpocząć procedurę przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze wobec Władimira Putina i władz rosyjskich. – Rezolucja będzie silnym sygnałem [...]. Czas najwyższy zacząć zbierać dokumentację, by ten proces rozpocząć – powiedział. Dodał, że bardzo mocno napiętnowane w projekcie zostało niszczenie infrastruktury energetycznej w Ukrainie przez Rosję. Przypomnijmy, że obecnie ponad 10 mln Ukraińców nie ma prądu.

Halicki przekazał, że rezolucja PE zawiera też polskie wątki. – Musimy wzywać do tego, aby ataki Rosji miały swoje konsekwencje polityczne i prawne, ale też finansowe. Chodzi o środki, które powinny być zabezpieczone na zadośćuczynienie, na reparacje, na odbudowę tego, co zostało zniszczone. Jest też odwołanie do przeszłości. Chodzi o odmowę współpracy ze strony Rosji do zwrotu wraku samolotu polskiego Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku. To też jeden z elementów, który jest wymieniony w dokumencie. Chodzi też o brak współpracy przy wyjaśnieniu sprawy zestrzelenia holenderskiego samolotu pasażerskiego – powiedział.

Dodał, że nie sądzi, aby treść projektu zmieniła się do poniedziałku. – Wydaje się, że tekst zostanie przyjęty w takim kształcie, w jakim został wynegocjowany – zaznaczył.

– Wzywamy parlamenty narodowe, wzywamy rządy państw członkowskich do uznania Rosji za państwo organizujące i prowadzące terroryzm. Mam nadzieję, że ta izba – Parlament Europejski – pokaże jedność w tej sprawie. I również wymusi na Komisji Europejskiej oraz Radzie Europejskiej stanowcze działania. Miejsce Putina i Łukaszenki jest przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze. Musimy do tego doprowadzić – podkreślił europoseł Halicki.

loader

RadioZET.pl/PAP