Zamknij

Łowcy Burz wlecieli w oko Irmy. Powstało fascynujące nagranie [WIDEO]

Redakcja
06.09.2017 15:41
Łowcy Burz wlecieli w oko Irmy. Powstało fascynujące nagranie [WIDEO]
fot. screen/Facebook

Huragan Irma, jeden z najsilniejszych żywiołów w historii, osiąga prędkość niemal 300 kilometrów na godzinę. Jednak w samym wnętrzu - "oku cyklonu" - jest wyjątkowo spokojnie. Polscy Łowcy Burz opublikowali na portalu społecznościowym filmik, na którym widać, jak wygląda od środka zbliżający się do Florydy żywioł.

Czy Polska ma szanse na reparacje wojenne? Wypowiedz się w serwisie MAM ZDANIE

"Prezentujemy Państwu centrum huraganu Irma, które w świetle widzialnym zostało uchwycone przez najnowszego satelitę geostacjonarnego GOES-16" - napisali na Facebooku Polscy Łowcy Burz. 

"Pierwsza część animacji została opracowana przy zdjęciach wykonywanych w odstępie 1 minuty, a w drugiej części w odstępach 30-sekundowych. Możemy zaobserwować ciekawą dynamikę chmur konwekcyjnych w rejonie pierścienia 'oka', gdzie ciepłe i wilgotne powietrze unosi się dynamicznie do góry. W samym oku występuje osiadanie powietrza, które powoduje spadek zachmurzenia" - dodają.

Floryda czeka na uderzenie

W środę nad ranem Irma dotarła do wyspy Barbuda w archipelagu Małych Antyli, na wschód od Portoryko. Na wyspie Antigua huragan pozrywał dachy z domów. Na obu tych wyspach pozrywane też zostały sieci energetyczne. Część mieszkańców noc spędziła w schronach. Nie ma informacji o ofiarach, nie oszacowano też jeszcze skali zniszczeń.

Ostrzeżenie przed huraganem wydano dla kilku Wysp Podwietrznych (Leeward Islands), m.in. dla Anguilli, Montserratu, Saint Kitts and Nevis, a także dla amerykańskich i brytyjskich Wysp Dziewiczych, Portoryko i Dominikany.

Zobacz także

Według Amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów Irma jest jednym z pięciu najpotężniejszych atlantyckich huraganów w ostatnich 80 latach.

RadioZET.pl/PAP/Polscy Łowcy Burz/DG