Zamknij

Polscy śledczy jadą do Smoleńska. Z Rosjanami będą badać wrak Tu-154M

Redakcja
23.08.2018 12:27
Polscy i rosyjscy śledczy będą wspólnie badać wrak T-154M
fot. SPUTNIK/EAST NEWS

Rosyjscy i polscy śledczy przeprowadzą na początku września dodatkowe badania elementów polskiego Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Razem mają badać m.in. konstrukcję i agregaty maszyny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W oficjalnym komunikacie Komitet Śledczy napisał, że badanie odbędzie się „w obecności przedstawicieli polskich” i że chodzi między innymi o agregaty i elementy konstrukcyjne Tu-154M.

Agencja TASS, powołując się na rzeczniczkę Komitetu Śledczego Swietłanę Pietrienko, podała, że polscy śledczy wezmą udział w badaniu elementów samolotu.

Zobacz także

Pietrienko powiedziała, że strona rosyjska otrzymała wniosek o przeprowadzenie działań procesowych na terytorium Federacji Rosyjskiej i rozpatrzyła go pozytywnie. Rzeczniczka dodała następnie, że „od 3 do 7 września 2018 roku zaplanowano dodatkowe badanie dowodów rzeczowych w obecności przedstawicieli polskich”.

Według TASS badanie zostanie przeprowadzone przez śledczych centralnego aparatu Komitetu Śledczego z udziałem pracowników głównego zarządu kryminalistyki. Pietrienko powiedziała, że materiały zostaną przekazane stronie polskiej w trybie określonym przez prawo.

– Celem tej wizyty jest przeprowadzenie czynności procesowych w śledztwie dotyczącym katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, realizowanych w związku z wystosowanym przez polską prokuraturę do przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej i uwzględnionym wnioskiem o udzielenie pomocy prawnej – poinformowała Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej.
Zaznaczyła jednocześnie, że prokuratura nie udziela bliższych informacji dotyczących terminu, szczegółów realizowanych w Smoleńsku czynności czy składu polskiej delegacji.

Zobacz także

Wrak samolotu Tu-154 znajduje się na płycie lotniska w Smoleńsku. Władze Rosji twierdzą, że nie mogą przekazać go Polsce, dopóki nie zakończą swojego śledztwa w sprawie katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Agencja TASS podała w czwartek, że śledztwo w sprawie katastrofy trwa w Polsce i Rosji, ale wymieniła jedynie termin przedłużenia zakończenia śledztwa w Polsce – do 31 grudnia br. Komitet Śledczy w komunikacie wspomniał, iż nadal prowadzi postępowanie w sprawie karnej.

Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie poruszali w rozmowach ze stroną rosyjską sprawę zwrotu Polsce wraku Tu-154M.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD