Zamknij

Polska ma miesiąc na odpowiedź w sprawie relokacji uchodźców. Juncker: Nie mamy innego wyboru

Redakcja
14.06.2017 13:37
Polska ma miesiąc na odpowiedź w sprawie relokacji uchodźców. Juncker: Nie mamy innego wyboru
fot. PAP/EPA

Polska ma miesiąc na odpowiedź na środową decyzję Komisji Europejskiej o wszczęciu procedury w związku z relokacją uchodźców - poinformował rzecznik KE Alexander Winterstein. Procedura została też wszczęta wobec Czech i Węgier. - Nie mamy innego wyboru, jak rozpoczęcie procedury o naruszenia prawa unijnego wobec tych krajów - dodał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Zagłosuj

Czy Polska powinna przyjąć imigrantów z Syrii?

Liczba głosów:

KE formalnie wszczęła w środę procedurę przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się tych państw" z decyzji o relokacji uchodźców.

Zobacz także

Winterstein zaznaczył, że w tym przypadku państwa, wobec których zostało wszczęte postępowanie, będą miały miesiąc czasu na odpowiedź KE. Pytany, dlaczego KE dała krajom miesiąc, a nie dwa miesiące, jak to jest zwykle w przypadku procedur o naruszenie prawa, rzecznik odpowiedział: - Myślę, że szczególne okoliczności tej sprawy, jej znaczenie, przemawiały za ustaleniem czasu na odpowiedzi na okres jednego miesiąca.

Relokacja to nie wybór

- Musimy zagwarantować, aby państwa unijne wdrażały prawo unijne. Stale powtarzamy, że niektóre państwa powinny zrobić więcej w kwestii relokacji uchodźców. Jednak trzy kraje - Polska, Węgry i Czechy - nie przyjęły ani jednego uchodźcy z Włoch czy Grecji. Od ponad roku nie przyjmują w ogóle uchodźców. To nie pozostawiło nam innego wybory, jak rozpoczęcie dziś procedury o naruszenie prawa unijnego przez te kraje - oświadczył Juncker.

Zobacz także

- Relokacja to nie wybór, poza faktem moralnego zobowiązania to decyzja prawna - powiedział na konferencji prasowej we wtorek unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos. Jak zaznaczył, KE musi być uczciwa wobec krajów członkowskich, które wywiązują się ze zobowiązań.

We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch i Grecji; termin na zakończenie działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku.

RadioZET.pl/PAP/DG