Zamknij

Polska wódka będzie w Chinach chroniona przed podrabianiem

Redakcja
03.06.2017 21:44
Polska wódka będzie w Chinach chroniona przed podrabianiem
fot. filckr

Polska wódka trafiła na listę europejskich produktów, które będą w Chinach chronione przed podrabianiem. To wynik dwustronnej umowy pomiędzy Brukselą a Pekinem.

W piątek 2 czerwca 2017 r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Chinami z którego wynika, że utworzona zostanie lista stu europejskich produktów, które zostaną objęte w Chinach ochroną przed podrabianiem.

Dwustronne porozumienie

Jak wylicza Polska Agencja Prasowa, na unijnej liście, oprócz polskiej wódki, są między innymi - francuskie, hiszpańskie, włoskie i portugalskie wina, szampan, koniak, czeskie i niemieckie piwa, a także grecki ser feta, sery z Francji i Włoch, oliwy z Grecji i Hiszpanii.

Umowa ma charakter dwustronny, więc na terenie UE, niektóre z chińskich produktów będą objęte ochroną. Są to m.in. chińskie herbaty, ryż, czy grzyby.

Korzyść dla wszystkich

Przedstawiciele Komisji Europejskiej twierdzą, że porozumienie między Chinami a Europą w tej sprawie przyniesie obu stronom tylko korzyści. Skorzystają szczególnie unijni rolnicy i przedsiębiorstwa rolne, gdyż chiński rynek to jeden z największych na świecie. Zyskają też przeciętni konsumenci w Europie, ponieważ zwiększy się ilość tradycyjnych chińskich produktów na sklepowych półkach, a jak wiadomo wyroby i przetwory z Państwa Środka słyną z niepowtarzalnego smaku i jakości.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz