Zamknij

"Polska zaatakuje Naddniestrze i wkroczy do Ukrainy". RCB ostrzega przed dezinformacją

11.05.2022 22:41
T-72
fot. Jan KUCHARZYK/East News

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed dezinformacją, która jest rozpowszechniana w grupach mediów społecznościowych działających na rzecz Rosji. Wśród fałszywych informacji wskazano, że Polska planuje zaatakować Naddniestrze i wkroczyć do Ukrainy.

RCB wskazało, że w internecie rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje na temat Polski i rzekomych planów zajęcia przez nasz kraj Naddniestrza. “Zachowaj spokój i sięgaj tylko po informacje z wiarygodnych źródeł” - zaapelowało RCB. 

W komunikacie czytamy, że rozpowszechniane są trzy nieprawdziwe wiadomości:

  • Polska zamierza wysłać do Mołdawii grupę bojową polskich Sił Zbrojnych, aby przejąć Naddniestrze i wkroczyć do Ukrainy
  • Polska rozpoczęła proces tworzenia sił uderzeniowych na terytorium Rumunii
  • Polski rząd planuje utworzenie na terenie Mołdawii przyczółka do operacyjnego zajęcia Naddniestrza i wprowadzenie kontyngentu pokojowego na terytorium obwodu odeskiego

Polska zaatakuje Naddniestrze? RCB ostrzega: dezinformacja na rzecz Rosji

Wymienione wyżej fałszywe informacje nie zostały jeszcze rozpowszechnione na szeroką skalę. Ostrzeżenie RCB można potraktować jako działanie prewencyjne, ponieważ Rosja może nasilić działania polegające na wprowadzaniu opinii publicznej w błąd, gdy podejmie decyzję o ataku na Naddniestrze i Mołdawię, który według służb wywiadowczych Ukrainy oraz jej sojuszników jest prawdopodobny.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ostrzegała w ostatnim czasie, że seria wybuchów w Naddniestrzu, separatystycznym regionie w Mołdawii, to prowokacja Rosjan. Według SBU Kreml szuka pretekstu, aby otworzyć nowy front w wojnie. 

Ukraińskie władze wskazały, że podobny scenariusz Rosjanie zrealizowali w Donbasie. Inwazję poprzedziła seria wybuchów i prowokacji pod tzw. fałszywą flagą.

RadioZET.pl

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO:

C