Zamknij

Polska zadeklarowała 48 mln zł na pomoc humanitarną w Syrii

Redakcja
25.04.2018 19:39
Syria
fot. PAP/EPA

Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa poinformowała, że Polska na konferencji w Brukseli dotyczącej sytuacji w Syrii zadeklarowała 48 mln zł pomocy humanitarnej dla obywateli tego kraju. Do tego Polska przeznaczy 12,5 mln euro na pomoc uchodźcom w Turcji.

W środę w Brukseli zakończyła się zorganizowana przez UE i ONZ konferencja wysokiego szczebla „„Wspieranie przyszłości Syrii i regionu””. Jej celem była mobilizacja pomocy humanitarnej dla mieszkańców regionu. Polskiej delegacji przewodniczyła Beata Kempa, minister ds. pomocy humanitarnej w KPRM.

— Zadeklarowaliśmy, jeśli chodzi o pomoc stricte humanitarną, kwotę około 48 mln zł. To jest kwota wyższa niż w ubiegłym roku. Mamy nadzieję, że uda się tę kwotę rozdysponować bez większych utrudnień, aczkolwiek wiemy, że jest już duży problem z wjazdem na teren Syrii dla naszych i nie tylko naszych organizacji — powiedziała.

Jak dodała, na konferencji pojawił się apel, aby organizacje pozarządowe z całego świata z pomocą humanitarną wpuszczać na teren Syrii i nie ograniczać im możliwości niesienia pomocy, szczególnie tam, gdzie trwa wojna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zaznaczyła, że Polska będzie miała też wkład w pomoc uchodźcom syryjskim przebywającym w Turcji. Na to trafi ok. 12,5 mln euro. — To jest wymagana kwota. Takiej kwoty wymaga UE i taką zadeklarowaliśmy — powiedziała Kempa.

Zobacz też:

 Jest projekt rezolucji ONZ w sprawie Syrii

 Putin zabrał głos po nalotach w Syrii. Te słowa nie spodobają się zachodnim politykom

RadioZET.pl/pap/maal