Zamknij
Ewakuacja polskich dzieci w Belgii
  • 1
  • 7
  • 6
  • 7 Zobacz
fot. Twitter/@PLinBelgium

Polskie dzieci z ośrodka wczasowego Comblain-la-Tour w Belgii zostały bezpiecznie ewakuowane - podała Ambasada RP w Belgii. Wcześniej były odcięte od świata z powodu gwałtownych burz, które przetoczyły się przez Belgię.

Burze w Niemczech, Belgii, Holandii i Luksemburgu przyniosły tragiczny bilans i ogromne straty. W całej Europie z powodu gwałtownych nawałnic zginęło co najmniej 118 osób. 

Po ulewach i silnym wietrze belgijski ośrodek wczasowy Comblain-la-Tour został odcięty od świata. Polskie służby dyplomatyczne podjęły działania, aby wydostać z tego miejsca Polaków.

Burze w Belgii. Polskie dzieci ewakuowane

- Dzieci i ich opiekunowie zmierzają obecnie do kolumny transportowej wysłanej ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, która zabierze je do Brukseli - przekazał Ambasador RP przy UE Andrzej Sadoś.

Ewakuację przeprowadziła belgijska armia z wykorzystanie pontonów. Ewakuowano ponad 60 dzieci oraz ich opiekunów.

- Wszystkie dzieci są bezpieczne. Dziękuję wszystkim za pomoc, ambasadzie, konsulowi, Stałemu Przedstawicielstwu Polski przy UE i burmistrzowi (Comblain-la Tour - przyp. red.). Dzieci były w stałym kontakcie z rodzicami. Zawsze, gdy organizujemy kolonie, robimy zapasy na około trzy dni. Te zapasy nas uratowały. Straty są olbrzymie. Budynek przez ostanie pięć lat był remontowany. Liczymy na pomoc ze strony belgijskiej, liczymy na pomoc Polonii, liczymy na pomoc rządu polskiego – powiedziała w TVP Info prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii Barbara Wojda.

Ponad sześćdziesięcioro polskich dzieci przebywało w odciętym od świata przez powódź ośrodku wczasowym Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie Belgii. Wszystkie drogi dojazdowe do tego ośrodka są zalane.

RadioZET.pl/PAP