Zamknij

Ponad sto rakiet wystrzelono w kierunku Izraela. "To dopiero początek"

Jan Wysocki
05.08.2022 21:07
Ponad sto rakiet wystrzelono w kierunku Izraela. "To dopiero początek"
fot. Screen/Yosef Yisrael

Co najmniej dwie rakiety wystrzelone w kierunku terytorium Izraela ze Strefy Gazy przechwycił w piątek system obrony powietrznej Żelazna Kopuła. W środkowej części kraju włączono syreny alarmowe - podała izraelska telewizja. - To dopiero początek - powiedział rzecznika Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu.

Agencja AFP przekazała, że trwa ostrzał rakietowy Izraela. Władze wydały ostrzeżenie przed atakami. Wcześniej w kraju wprowadzono "stan sytuacji nadzwyczajnej".

Tymczasowy premier Izraela Jair Lapid oświadczył w piątek, po ataku izraelskich sił zbrojnych na Palestyński Islamski Dżihad, że jest to operacja przeciw "bezpośredniemu zagrożeniu", a państwo żydowskie ma "zero tolerancji" dla ataków ze Strefy Gazy. 

Izrael nie szuka jednak "szerszego konfliktu" - dodał premier. Portal Times of Israel przekazał, że "fala rakiet" została wystrzelona w kierunku południowego i środkowego Izraela, ale według służb ratunkowych nie ma rannych. Izraelska armia poinformowała, że zniszczyła dwa składy broni należące do Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu i wyrzutnię rakiet.

"Wystrzeliliśmy ponad 100 rakiet"

Palestyński Islamski Dżihad ogłosił w piątek wieczorem, że wystrzelił ponad 100 rakiet w kierunku izraelskich miast, włącznie z Tel Awiwem. Grupa ostrzegła, że jest to "dopiero początek" ostrzału.  Portal Times of Israel cytuje rzecznika Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, który oznajmił, że jest to "dopiero początek" odpowiedzi na zabicie przez izraelskie siły wysokiej rangi dowódcy tej organizacji w Strefie Gazy, Taisira al-Dżabariego.

RadioZET.pl/PAP

C