\' : \'extension/ezmultiupload/design/standard/override/templates/node/view/line_thumbnail.tpl\'))))' )); ?>

Populacja orangutanów poważnie zarożona. Zginęło już 150 tysięcy osobników

Redakcja
19.02.2018 23:01
Populacja orangutanów poważnie zarożona. Zginęło już 150 tysięcy osobników
fot. Pixabay

Według szacunków, w ciągu ostatnich 20 lat populacja orangutanów zmniejszyła się o 150 tys. osobników. Głównym powodem jest wycinka tropikalnych lasów dla pozyskania oleju palmowego.

Spadek zagęszczenia populacji jest najpoważniejszy tam, gdzie prowadzona jest wycinka lasów, jednak najbardziej martwiący jest fakt, że jeśli chodzi o bezwzględne liczby, to najwięcej orangutanów znikło tam, gdzie las nie jest wycinany. A to oznacza, że zwierzęta są celowo zabijane – mówi Maria Voight z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka.

Ubywa na świecie orangutanów

Na samej wyspie Borneo w ostatnich 20 latach populacja orangutanów zmniejszyła się o 100 tys. Największe straty zanotowano w miejscach wycinki lasów. Jak informuje CBS News zwierzęta te są zabijane bronią palną, a nawet drewnianymi pałkami i nożami. Jeśli sytuacja się nie zmieni, za kilkadziesiąt lat orangutany wyginą.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Główną przyczyną jest działalność człowieka

Nie tylko wycinanie lasów wpływa na zagrożoną populację orangutanów. Innymi powodami są też konflikty zbrojne, kłusownictwo, czy zabieranie małych orangutanów, by stawały się zwierzętami domowymi.

Jest nadzieja

Cień nadziei mogą dawać wyniki badań mówiące, że orangutany coraz bardziej dostosowują się do panujących warunków. Są coraz lepiej przystosowane, bowiem częściej, niż w przeszłości schodzą z drzew i zaczynają żywić się roślinami, których wcześniej nie jadły.

RadioZET.pl/naturalworldsafaris.com/Wprost.pl/strz

Komentarze