Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Poroszenko wprowadza stan wojenny na Ukrainie! Co zrobi Rada Najwyższa?

26.11.2018 14:21
xxx wiadomosci

Prezydent Petro Poroszenko wydał dekret wprowadzający na Ukrainie stan wojenny na okres do 25 stycznia. Decyzja prezydenta wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Radę Najwyższą (parlament) zbierającą się w poniedziałek po południu.

Ukraina fot. Mykhailo Markiv/SPUTNIK Russia/East News

Agencja Interfax-Ukraina podała, że dekret wciela w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z 26 listopada „o nadzwyczajnych środkach zapewnienia suwerenności państwowej i niepodległości Ukrainy oraz wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie”.

O możliwości wprowadzenia dekretu spekulowano już od północy, gdy ukraiński przywódca zwołał specjalną naradę w tej sprawie. Rozmawiał też telefonicznie z kilkoma ważnymi europejskimi politykami, m.in. sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Służba Bezpieczeństwa chce „wzmocnić bezpieczeństwo informacyjne”. Natomiast w ukraińskiej armii może zostać zarządzona mobilizacja, choćby częściowa.

Przypomnijmy: w niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Władze Ukrainy nie mają oficjalnych informacji o tym, co dzieje się z 23 członkami załóg tych jednostek. Podczas zdarzenia rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy. 

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń