Zamknij

Poroszenko wprowadza stan wojenny na Ukrainie! Co zrobi Rada Najwyższa?

Redakcja
26.11.2018 14:21
Ukraina
fot. Mykhailo Markiv/SPUTNIK Russia/East News

Prezydent Petro Poroszenko wydał dekret wprowadzający na Ukrainie stan wojenny na okres do 25 stycznia. Decyzja prezydenta wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Radę Najwyższą (parlament) zbierającą się w poniedziałek po południu.

Agencja Interfax-Ukraina podała, że dekret wciela w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z 26 listopada „o nadzwyczajnych środkach zapewnienia suwerenności państwowej i niepodległości Ukrainy oraz wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie”.

Zobacz także

O możliwości wprowadzenia dekretu spekulowano już od północy, gdy ukraiński przywódca zwołał specjalną naradę w tej sprawie. Rozmawiał też telefonicznie z kilkoma ważnymi europejskimi politykami, m.in. sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Zobacz także

Służba Bezpieczeństwa chce „wzmocnić bezpieczeństwo informacyjne”. Natomiast w ukraińskiej armii może zostać zarządzona mobilizacja, choćby częściowa.

Przypomnijmy: w niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Władze Ukrainy nie mają oficjalnych informacji o tym, co dzieje się z 23 członkami załóg tych jednostek. Podczas zdarzenia rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MP

C