Zamknij

Rząd Portugalii zamierza skierować uchodźców do pracy

Redakcja
09.10.2018 20:24
Portugalia. Rząd zamierza skierować uchodźców do pracy
fot. AFP PHOTO / MISSION LIFELINE/East News

Rząd Portugalii skieruje osoby z obozów dla uchodźców do pracy w rolnictwie i turystyce. Mają oni podjąć zatrudnienie głównie w wyludniających się częściach kraju. Programem ma zostać objętych 1100 uchodźców.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformowały we wtorek portugalskie media, decyzję w sprawie osób, które dotarły z obozów dla uchodźców do Portugalii, gabinet Antonia Costy podjął już w lipcu tego roku.

Wdrażanie nowego programu zasiedlania portugalskich gmin imigrantami realizowane będzie już jesienią.

Zobacz także

Według dziennika “Jornal de Noticias” i radia TSF, przykładem zajęć dla kierowanych do portugalskiej turystyki migrantów jest zorganizowany i już zakończony w jednej z lizbońskich restauracji kurs dla kucharzy.

Do turystyki i rolnictwa mają być kierowani głównie migranci, których Lizbona zacznie przyjmować od jesieni do 2020 roku. Szacuje się, że zatrudnionych zostanie ponad 1100 osób, przebywających obecnie w obozach dla uchodźców w Turcji oraz w Egipcie.

“- Od lat w kilku częściach Portugalii panuje poważny kryzys demograficzny. Populacja kurczy się szybko wraz z masowymi wyjazdami młodzieży do miast. Kierowani tam uchodźcy mogą ożywić te wspólnoty i lokalną gospodarkę” - podkreślił lizboński ekonomista Miguel Monteiro.

Zobacz także

Dotychczas Portugalia przyjęła na swoim terytorium ponad 1500 osób w ramach uruchomionego w 2015 roku przez Komisję Europejską obowiązkowego systemu rozdziału uchodźców. Pochodzą oni głównie z Syrii, Erytrei oraz Iraku.

W lipcu jedna z organizacji społecznych zajmujących się przyjmowaniem uchodźców ujawniła, że ponad połowa z przyjętych przez Portugalię osób uciekła do innych krajów Unii Europejskiej, głównie do Niemiec. Do powrotu udało się nakłonić jedynie 180 migrantów.

Pod koniec września Portugalia przejęła 20 pasażerów ze statku Aquarius, który w czerwcu nie został przyjęty przez Włochy i Maltę. Większość z ponad 600 znajdujących się na pokładzie tej jednostki pasażerów ostatecznie trafiła do Hiszpanii. W październiku spodziewane jest przyjęcie przez Lizbonę dodatkowych 10 migrantów z Aquariusa.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD