Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ziemkiewicz z zakazem wjazdu do Wlk. Brytanii? Chce tego jedna z posłanek

14.02.2018 18:56
xxx wiadomosci

Brytyjska deputowana do Izby Gmin Rupa Huq domaga się zakazu wjazdu na Wyspy Brytyjskie dla Rafała Ziemkiewicza. Powodem mają być obraźliwe wypowiedzi publicysty pod adresem uchodźców.

Ziemkiewicz fot. Michał Woźniak/East News

O sprawie poinformował "The Guardian". Ziemkiewicz miał na najbliższy weekend zaplanowane trzy przemówienia w różnych angielskich miastach. W piątek ma wystąpić w Bristolu, a w sobotę w Cambridge. Niedzielne spotkanie w Acton zostało odwołane.

"Ziemkiewicz nie jest tu mile widziany"

Nie wiadomo jednak czy do pierwszych dwóch w ogóle dojdzie. Posłanka Partii Pracy Rupa Huq złożyła bowiem do Home Office - rządowego organu, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i porządek publiczny - wniosek o niewpuszczanie Ziemkiewicza na teren Zjednoczonego Królestwa. Argumentowała to jego obraźliwymi komentarzami dotyczącymi uchodźców. 

- Obecność Ziemkiewicza nie sprzyja dobrym kontaktom rasowym w Wielkiej Brytanii. Tak samo, jak nawoływałam do zakazu wjazdu dla Donalda Trumpa, tak teraz uważam, że Ziemkiewicz nie jest tu mile widziany - powiedziała "Guardianowi" Huq.

Gazeta przypomina kontrowersyjne wypowiedzi publicysty. Nazywał on m.in. uchodźców "najeźdźcami" i "barbarzyńcami", a o Francji pisał, że "nie ma dla niej nadziei", bo "muzułmanie poszerzają enklawy szariatu i wyniszczają białych".

Publicysta komentuje

Sam zainteresowany skomentował już doniesienia brytyjskiego dziennika. Jak sam stwierdził, "nie odpuści":

"[...] zamierzam pozwać tę panią Huq i zmusić do przeprosin. Liczę na pomoc polskiej ambasady, bo bezkarność tego oskarżania każdego Polaka o faszyzm tylko dlatego ze jest Polakiem powinna wreszcie spotkać się z należną odpowiedzią" - czytamy w poście na Twitterze.

Ziemkiewicza wsparła tez jego macierzyste medium, a więc tygodnik "Do Rzeczy". Na profilu pisma padło sformułowanie "faszystowska Brytania":

RadioZET.pl/The Guardian/MP

Oceń