Zamknij

Polacy poszukiwani w Tatrach. Mężczyźni nie wrócili z wyprawy na Gerlach

08.01.2022 11:31

W rejonie najwyższego szczytu Tatr, leżącego na Słowacji Gerlacha, trwają poszukiwania trzech Polaków. - Nie wrócili z wyprawy na szczyt – poinformowała w sobotę 8 stycznia PAP dyżurna słowackich ratowników górskich.

Poszukiwania trzech Polaków w Tatrach
fot. Horská záchranná služba Facebook, zdj. ilustracyjne

Poszukiwania trzech Polaków trwają od sobotniego poranka. Mężczyźni wybrali się na Gerlach w piątek, jednak nie wrócili i jeszcze przed północą centralę Horskiej Zachrannej Służby (słowacki odpowiednik GOPR) zawiadomił telefonicznie znajomy taterników, zaniepokojony brakiem kontaktu z nimi.

Polacy poszukiwani w Tatrach. Mężczyźni nie wrócili z wyprawy na Gerlach

- Rano Polaków poszukiwano z pokładu śmigłowca. Na poszukiwania wyruszyły także piesze wyprawy. Do poszukiwań mają dołączyć także ratownicy TOPR z Zakopanego – powiedziała PAP dyżurna HZS i dodała, że nie wiadomo, czy mężczyźni w ogóle dotarli na szczyt.

Szczyt Gerlacha położony jest na wysokości 2655 metrów n.p.m. Leży w całości po słowackiej stronie Tatr. Szczyt dostępny jest jedynie dla taterników. Turyści niemający uprawnień taternickich nie mogą samodzielnie go zdobywać. Najczęściej uczęszczane wejście na Gerlach jest poprowadzone z Doliny Wielickiej. Szczyt można także zdobyć z Doliny Batyżowieckiej.

RadioZET.pl/PAP - Szymon Bafia