Zamknij

"Wstydliwy" objaw pozwoli wykryć koronawirusa? Naukowcy opracowali test

PAP
10.09.2021 15:28

Naukowcy z Uniwersytetu Chulalongkorn w stolicy Tajlandii, Bangkoku, opracowali test do wykrywania obecności koronawirusa w pocie pod pachami. Właśnie testują go na sprzedawcach na targach - poinformowała agencja AFP.

Tajlandia
fot. AP/Associated Press/East News

Według najnowszych badań, zrealizowanych przez naukowców z Uniwersytetu Chulalongkorn w stolicy Tajlandii, Bangkoku, pot spod pach może zawierać subtelne oznaki zakażenia koronawirusem

- Na podstawie pobranych próbek odkryliśmy, że osoby zakażone SARS-Cov-2 wydzielają bardzo różne substancje chemiczne. Wykorzystaliśmy to odkrycie do opracowania urządzenia do wykrywania konkretnych zapachów wytwarzanych przez niektóre bakterie występujące w pocie pacjentów chorych na Covid-19  - wyjaśnił Chadin Kulsing, jeden z badaczy. 

Pot spod pach pozwoli wykryć koronawirusa? Naukowcy z Tajlandii opracowali test

Dodał, że test był dokładny w 95 proc. Wyraził nadzieję, że zostanie wprowadzony jako tania alternatywa dla droższych testów wymazowych, które wymagają przetwarzania laboratoryjnego. Zaznaczył jednak, że test jest dopiero w fazie rozwoju, a badania, które za nim stoją, nie zostały jeszcze opublikowane ani zrecenzowane.

Test polega na tym, że umieszcza się waciki pod pachami ochotników na 15 minut. Następnie wacik jest zamykany w szklanej fiolce i sterylizowany promieniami UV. - Technik pobiera odpowiednią ilość próbki za pomocą "zasysacza" i wtłacza ją do analizatora, by sprawdzić wyniki - powiedział naukowiec.

Wyniki są gotowe po 30 sekundach. AFP relacjonuje, że testy potu otrzymały aprobatę ze strony mieszkańców Bangkoku, którzy uznali, że są znacznie "przyjemniejsze" niż wymazy pobierane z nozdrzy. - Ten test jest wygodniejszy, ponieważ zabieram się do pracy, czekając na wynik, z testem PCR musiałbym być w centrum testowym, siedzieć i czekać na wynik, co zajmuje godziny - powiedział sprzedawca arbuzów w rozmowie z AFP.

loader

RadioZET.pl/PAP