Zamknij

Potężne tsunami zmyło dom do oceanu. Cztery osoby nie żyją w tym dziecko

Redakcja
21.06.2017 17:58
Potężne tsunami zmyło dom do oceanu. Cztery osoby nie żyją w tym dziecko
fot. flickr

Potężne tsunami nawiedziło w sobotę Grenlandię. Lokalna policja poinformowała, że cztery osoby zostały uznane za zmarłe. Jak wynika z relacji tamtejszych mediów, fala zmyła cały budynek do oceanu.

Troje dorosłych oraz dziecko nie przeżyły uderzenia fali tsunami w grenlandzkiej osadzie Nuugaatsiaq. – To najgorsze, co mogło się przytrafić - tsunami zabrało ludzkie życia – powiedział premier Grenlandii Kim Kielsen. – W regionie Nuugaatsiaq uderzyła fala, która utworzyła się po spadku części wybrzeża do oceanu. Wiele domów zostało zniszczonych – dodał.

Pomoc z Kopenhagi

W pomoc dla poszkodowanych w wyniku sobotniego tsunami zaangażowały się duńskie służby. Jak podaje PAP, Władze w Kopenhadze zapewniają, że blisko współpracują ze służbami grenlandzkimi, a duńskie samoloty i statki uczestniczą w pomocy poszkodowanym przez żywioł. Flagi na grenlandzkich budynkach zostały opuszczone do połowy masztu. W dniu 21 czerwca obchodzone jest narodowe święto – najdłuższy dzień w roku.

Osada za kołem podbiegunowym

Powodem tsunami było trzęsienie ziemi o magnitudzie 4, które uderzyło w osadę położoną za kołem podbiegunowym na wyspie Nuugaatsiaq. Zniszczonych zostało 11 domów oraz elektrownia.

RadioZET.pl/PAP/strz