Zamknij

Potężne wybuchy na dnie Bałtyku. Siły zbrojne publikują zdjęcia

27.09.2022 16:01

Stacje pomiarowe w Szwecji i Danii zarejestrowały potężne wybuchy podmorskie w obszarach wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1, biegnącym po dnie Morza Bałtyckiego. Dowodem są też nagrania i zdjęcia z bulgoczącej strefy, udostępnione przez duńskie siły zbrojne.

Ogromny wyciek z gazociągów Nordstream i plamy na Bałtyku
fot. screen forsvaret.dk/Twitter.com

Wycieki z gazociągów Nord Stream 2, a następnie Nord Stream 1 wystąpiły w przeciągu dwóch dni. Obecnie wiadomo, że wyników śledztwa nie można oczekiwać w krótkim czasie, ponieważ konieczne są badania na dnie Bałtyku.

Skutki wycieków z gazociągów łączących Niemcy z Rosją już mają fatalny wpływ dla wód Morza Bałtyckiego. Siły obrony Danii pokazały nagrania i zdjęcia z rosnącej "plamy gazu", która urosła po wycieku gazu do akwenu.

Ogromne wycieki gazu z Nord Stream. Wojsko pokazuje nagranie

Wojsko Danii oceniło, że przy wycieku widoczne są bąbelki. "Największy wyciek rozprzestrzenia bąbelki (na plamie) o średnicy kilometra. Najmniejszy tworzy okrąg o średnicy około 200 metrów" – przekazało wojsko w oświadczeniu towarzyszącym zdjęciom wycieków z duńskiej wyspy Bornholm.

Na Morzu Bałtyckim Norweskie Siły Obronne rozmieściły fregatę Absalon i statek ekologiczny Gunnar Thorson, a także śmigłowiec. Wokół wycieków ustanowiono strefy wyłączenia, ze względu na bezpieczeństwo ruchu statków i ruchu lotniczego.

Nord Stream 1 ma dwa wycieki - na północny wschód od wyspy Bornholm. W przypadku Nord Stream 2 jest jeden wyciek - na południe od Dueodde (miejscowość na południowym wschodzie Borholmu). Wycieki zostały wykryte przez jednostkę reagowania F-16 z norweskich sił powietrznych.

RadioZET.pl/Forsvaret.dk-Twitter