Zamknij

Potężny tajfun zbliża się do Japonii. Dziesiątki tysięcy ewakuowanych

Redakcja
22.10.2017 14:51
Potężny tajfun zbliża się do Japonii. Dziesiątki tysięcy ewakuowanych
fot. Twitter

Potężny tajfun zbliża się do terytorium Japonii. Władze zaleciły dziesiątkom tysięcy ludzi ewakuację, odwołano setki lotów, są zakłócenia w kursowaniu pociągów. Pogoda może opóźnić liczenie głosów oddanych w wyborach.

Już teraz Japonię nawiedziły ulewne deszcze i silny wiatr. Najgorsze jest jednak dopiero przed Japończykami. Tajfun Lan, opisywany przez Japońską Agencję Meteorologiczną jako "bardzo potężny i obszerny" zbliża się do Japonii z południowego zachodu z prędkością 40 km na godz. Podmuchy wiatru sięgają 216 km na godzinę.

Tajfun w czasie wyborów do parlamentu

Z powodu tajfunu odwołano już ponad 380 lotów, a na zachodzie kraju nie kursują pociągi i promy. Mieszkańcy w przerażeniu czekają na nadejście Lan. Lokalne władze, m.in. prefektury Osaka, zaleciły ewakuację osobom, które mieszkają blisko wybrzeża i rzek z powodu zagrożenia tsunami, powodziami i osunięciami ziemi. Chodzi o ponad 70 tys. gospodarstw domowych.

Podmuchy do 216 km na godzinę

Nadejście żywiołu zbiegło się z odbywającymi się w Japonii wyborami do parlamentu. O godz. 14 lokalnego czasu (godz. 7 czasu polskiego) frekwencja wyniosła ok. 22 proc., czyli była nieco niższa niż w poprzednim głosowaniu z grudnia 2014 roku, gdy była na rekordowo niskim poziomie.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/strz