Zamknij

Potężna powódź w Hiszpanii. Woda porywały samochody i drewniane domy [WIDEO]

23.10.2019 16:54

Dwaj mężczyźni ponieśli śmierć na skutek intensywnych opadów deszczu, które w nocy z wtorku na środę nawiedziły wschodnią Hiszpanię. Ulewy doprowadziły do licznych powodzi, szczególnie w Katalonii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jeden z mężczyzn zginął, gdy został porwany przez wezbraną rzekę, która wylała w prowincji Barcelona.

Jak poinformowała hiszpańska obrona cywilna, największe straty notowane są w Katalonii, gdzie wezbrane rzeki porywały samochody, a nawet małe drewniane domy. Od wczesnych godzin rannych trwają poszukiwania 64-letniej matki i jej 45-letniego syna, których bungalow został porwany przez wodę w gminie Vilaverd.

Rano straż pożarna interweniowała we wschodniej Hiszpanii ponad 2 tys. razy. Najczęściej były to wyjazdy do zalanych po intensywnych opadach miejscowości we wspólnotach autonomicznych Katalonii, Aragonii i Walencji.

W środę rano ewakuowano grupę 50 dzieci w wieku 6-8 lat, które w okolicach kurortu Cambrils (Katalonia) przebywały na wyciecze szkolnej.

Również największe utrudnienia komunikacyjne panują w Katalonii, gdzie z powodu powodzi nieprzejezdnych jest blisko 50 tras szybkiego ruchu. Znajdują się one głównie w okolicach miast Tarragona, Lerida oraz Gerona.

Wyłączona z ruchu jest również towarowa magistrala kolejowa z Barcelony do Madrytu, po tym jak w wyniku deszczów i zalegających na torach obiektów wykoleił się pociąg. Ranny maszynista trafił do szpitala.

Zobacz także

Przed południem służby obrony cywilnej informowały, że ulewne deszcze i powódź doprowadziły do licznych awarii sieci energetycznej. Bez prądu jest na północnym wschodzie kraju około 30 tys. gospodarstw domowych.

Duże straty ulewne deszcze spowodowały też na Balearach we wtorek wieczorem. W środę wciąż nieprzejezdnych jest tam kilkadziesiąt dróg. Najbardziej dotkniętą kataklizmem wyspą jest Ibiza, gdzie w efekcie trąby powietrznej rany odniosły trzy osoby.

RadioZET.pl/PAP