Zamknij

21 ofiar powodzi w Iraku. Tysiące ludzi bez dachu nad głową

Redakcja
25.11.2018 16:21
21 ofiar powodzi w Iraku. Tysiące ludzi bez dachu nad głową
fot. East News

Tragiczne skutki ulew w Iraku - kraj nawiedziła powódź. W ciągu zaledwie 48 godzin życie straciło co najmniej 21 osób, a kilkadziesiąt tysięcy musiało opuścić swoje domy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ulewne deszcze nawiedzają Irak od kilku dni - zarówno północ kraju, jak i południe. Nie żyje co najmniej 21 osób, o czym poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Ludzie ginęli pod zawalonymi budynkami i wskutek rażenia prądem. Zalane są drogi i mosty w całym Iraku.

EN_01350393_0005

Najwięcej zniszczeń jest w dystrykcie asz-Szarkat, 250 km na północ od Bagdadu, gdzie tysiące domów zostało zalanych, a setki rodzin uciekało przed żywiołem. Misja pomocowa ONZ w Iraku mówi o "około 10 tysiącach osób, które potrzebują pomocy w prowincji Salah ad-Din" i "około 15 tysiącach w prowincji Niniwa" na północy.

Premier Iraku Adel Abd al-Mahdi ogłosił utworzenie "jednostki kryzysowej". Wojsko i lokalne władze dostaną do dyspozycji śmigłowce i sprzęt budowlany, by szybciej docierać do poszkodowanych.

Z kolei prezydent Barham Ahmed Salih zauważył pilną potrzebę "rekonstrukcji usług publicznych". To właśnie przez liczne, wieloletnie zaniedbania władz Iraku, ludzie giną rażeni prądem w czasie ulew i powodzi. W 2015 roku - jak podaje AFP - zginęło w ten sposób 58 Irakijczyków.

RadioZET.pl/PAP/JŚ