Zamknij
Powódź w Meksyku
13 Zobacz galerię
fot. FRANCISCO VILLEDA/AFP/East News

Ulewne deszcze w środkowym Meksyku spowodowały we wtorek zalanie wodą szpitala w mieście Tula, powodując śmierć 16 pacjentów podłączonych do respiratorów. Placówkę ewakuowano przy wsparciu lotniczego pogotowia ratunkowego.

Powódź w środkowym  Meksyku we wtorek zamieniła ulice miasta Tula w rwące potoki. W wyniku ulewnego deszczu woda szybko podniosła się w centrum i przed godz. 6 rano zalała szpital publiczny. Woda odcięła zasilanie energetyczne miasta i uszkodziła szpitalne generatory. Śmierć poniosło 16 pacjentów.

Powódź w Meksyku. Woda zalała szpital w mieście Tula

Nagranie wideo opublikowane w mediach społecznościowych informuje, że około 40 pacjentów przeżyło. Na nagraniu widać personel brodzący w wodzie po kolana i starający się przenieść chorych do karetek pogotowia i łodzi. Ewakuację przeprowadzono przy wsparciu lotniczego pogotowia ratunkowego.

Dyrektor szpitala Zoe Robledo powiedziała, że szpital opiekował się 56 pacjentami, z których około połowa cierpiała na COVID-19. Zespoły ratownicze składające się ze strażaków i żołnierzy pływały łodziami po ulicach miasta Tula, ratując ludzi z zalanych domów.

Główny rynek miasta znalazł się pod wodą. W jednym miejscu nad rzeką widać było plątaninę naczep, autobusów, cystern i samochodów tkwiących jeden na drugim, na wpół zanurzonych w pędzącej wodzie. Burmistrz Tula Manuel Hernandez Badillo powiedział na konferencji prasowej: „Dzisiaj najważniejsze jest ratowanie życia”.

RadioZET.pl/PAP/AP/oprac. AK