Zamknij

Powodzie po ulewach na zachodzie Indii. Zginęło co najmniej 76 osób

24.07.2021 10:03
Powodzie w Indiach. Zginęło co najmniej 76 osób
fot. NDRF/Associated Press/East News

Co najmniej 76 osób zginęło, a kolejnych kilkadziesiąt uznano za zaginione wskutek powodzi i lawin błotnych, które przeszły przez zachodnią część Indii - podały w sobotę władze prowincji Maharasztra. Ulewne deszcze monsunowe są też przyczyną groźnych powodzi w Chinach.

Powodzie w Indiach sparaliżowały życie mieszkańców w prowincji Maharasztra. Władze podały, że w połączeniu z silniejszymi niż zwykle przepływami doszło do wywołania lawin błotnych, powodzi i podtopień budynków.

Raport władz prowincji z soboty wskazuje na wielkie zniszczenia w Bombaju. "W wyniku zawalenia się podtopionego domu w sobotę życie straciły tam cztery osoby" - pisze agencja AFP. „W całym regionie utrzymuje się wysokie zagrożenie powodziowe” - zaznaczono w komunikacie rządowym.

Indie. Ulewy spotęgowały skalę powodzi. Zginęło co najmniej 76 osób na zachodzie kraju 

W sobotę kontynuowano akcję ratowniczą w trzech miejscowościach, gdzie doszło do osunięcia się gruntu - poinformował w rozmowie z AFP koordynator akcji ratunkowej w dystrykcie Raigad, Sagar Pathak. Zginęły tam co najmniej 43 osoby - zaznaczył. Poszukiwaniem ofiar zajmują się żołnierze i marynarka wojenna. W bezpiecznie miejsca ewakuowano nawet 90 tys. ludzi. 

Padające nieprzerwanie przez ponad dobę deszcze spowodowały wystąpienie z brzegów rzeki Vasziszti. Leżące nad nią miasto Chiplun - oddalone o 250 km od Bombaju - znalazło się pod wodą, której poziom oszacowano na 3,5 metra. Jak zaznaczył premier regionalnego rządu Maharasztry, Uddhav Thackeray do niektórych części zalanego Chiplunu nie sposób dotrzeć ze względu na zdegradowany stan dróg i zniszczenie wielu mostów. Żołnierze niosący pomoc korzystają z pontonów. W akcji uczestniczą też helikoptery ewakuujące ludzi, którzy schronili się na dachach zalanych domów.

 RadioZET.pl