Zamknij

Powrót groźnej choroby zakaźnej. Pierwszy przypadek od 39 lat

03.08.2022 09:37

W Szwajcarii wykryto nowe przypadki błonicy – to choroba zakaźna, która najczęściej występuje u dzieci. Do zachorowań doszło w Federalnym Centrum Azylowym w dawnym szpitalu Zieglera w Bernie. Władze poddały kwarantannie ponad 180 osób.

Błonica
fot. KATERYNA KON/Science Photo Library RF/East News

Błonicę gardła zdiagnozowano u dwóch osób w Federalnym Centrum Azylowym w Bernie. Cztery kolejne osoby z podejrzeniem zachorowania oczekują na wyniki badań. Jak podają szwajcarskie media, u żadnego z pacjentów nie wystąpiły objawy ze strony układu oddechowego.

Błonica w Szwajcarii. Pierwszy przypadek od 1983 roku

Z powodu wybuchu ogniska zakażeń federalny Sekretariat Stanu ds. Migracji (SEM) nałożył kwarantannę na ponad 180 osób przebywających w ośrodku azylowym. Wśród nich jest aż 92 małoletnich. 

– Testujemy wszystkich ludzi na dużą skalę i oferujemy również szczepienia – powiedział Samuel Wyss, rzecznik prasowy SEM. – Nie ma sceptycyzmu wobec szczepień. Ludzie wiedzą, że błonica może być poważną, śmiertelną chorobą – dodał. 

Błonica to choroba zakaźna, która atakuje narządy takie jak serce i wątroba. Wskaźnik śmiertelności sięga nawet 50 procent. W Szwajcarii choroba została praktycznie zwalczona dzięki szczepieniom. Ostatni przypadek błonicy gardła odnotowano w 1983 roku.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/srf.ch