Zamknij

Powszechna mobilizacja w Rosji? "Władze przygotowują prowokacje na swoim terytorium"

Agnieszka Zaręba
19.03.2022 11:07

Sztab generalny ukraińskiego wojska poinformował w sobotę, że władze Rosji mogą przygotowywać prowokacje na własnym terytorium. „Pozwoliłoby to uzasadnić powszechną mobilizację”.

Powszechna mobilizacja w Rosji? Władze przygotowują prowokacje na swoim terytorium
fot. SERGEI GUNEYEV/AFP/East News

Wojna w Ukrainie toczy się 24. dzień. Rosja atakuje nie tylko żołnierzy, ale masowo strzela do cywilów. Emerytowany generał sił lądowych USA Paul Eaton uważa, że NATO musi przejść do bardziej aktywnych działań i odwrócić uwagę Rosji od Ukrainy, np. rozmieszczając znaczne oddziały wojsk wokół Kaliningradu.

Rosyjskie siły zbrojne użyły pocisków hipersonicznych do zniszczenia ukraińskiego magazynu amunicji w obwodzie iwanofrankiwskim – poinformował rzecznik resortu obrony Rosji Igor Konaszenkow. To najnowocześniejsza broń w arsenale Putina.

Czy Rosja przygotowuje prowokację?

W komunikacie sztabu generalnego ukraińskiego wojska zamieszczonym na Facebooku czytamy, że „wróg poniósł ciężkie straty, prawdopodobne jest, że wojskowo-polityczne władze Federacji Rosyjskiej zdecydują się na zmianę obowiązującego (tam) prawodawstwa i rozpoczną powszechną mobilizację”.

W celu uzasadnienia takich działań możliwe jest, że na terytorium FR zostanie przeprowadzony szereg prowokacji z ofiarami cywilnymi, jak miało to miejsce przed rozpoczęciem drugiej wojny czeczeńskiej. Pozwoli to rządowi na podjęcie decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego i powszechnej mobilizacji Komunikat sztabu generalnego ukraińskiego wojska

W podsumowaniu sytuacji operacyjnej ukraińskie dowództwo poinformowało, że w ciągu ubiegłej doby obrona przeciwlotnicza trafiła w 12 wrogich celów. Zniszczono dwa samoloty, trzy śmigłowce, trzy bezzałogowce i cztery pociski manewrujące.

"Sytuacja i charakter działań sił obronnych nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatniego dnia. Siły Zbrojne Ukrainy kontynuowały uderzenia na grupy wojsk wroga próbujących utrzymać zajęte pozycje" - podsumował sztab.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie. Najnowsze informacje na żywo