Zamknij
Notre Dame fire
9 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA

Pożar katedry w Notre Dame został całkowicie ugaszony – poinformował we wtorek rano rzecznik straży pożarnej w stolicy Francji. Strażacy walczyli z płomieniami ponad dziewięć godzin. Podczas gaszenia dwóch policjantów i jeden strażak zostało lekko rannych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Cały ogień został ugaszony. Teraz jest faza ekspertyzy – powiedział tuż przed godz. 10 rano rzecznik Gabriel Plus w punkcie prasowym zorganizowanym przed Notre Dame.

Jak dodał, „potężny ogień [...] bardzo szybko rozprzestrzenił się na całym dachu, [...] na powierzchni około 1000 metrów kwadratowych”.

Do dzisiejszego ranka chodziło o to, żeby strażacy ochronili dwie dzwonnice, Północną i Południową, żeby mieć pewność, że wieże nie zostały naruszone. Jestem zadowolony z uratowania dwóch dzwonnic, dwóch wież, dwóch dzieł sztuki.

Gabriel Plus

Pożar Notre Dame

Mer Paryża Anne Hidalgo poinformowała, że merostwo wyasygnuje z budżetu miasta 50 mln euro na odbudowę katedry. „Zaproponuję prezydentowi Republiki Francuskiej (Emmanuelowi Macronowi) zorganizowanie wspólnie w nadchodzących tygodniach dużej międzynarodowej konferencji darczyńców, która może odbyć się w ratuszu” – dodała socjalistyczna mer Paryża.

Od poniedziałku wieczorem, kiedy wybuchł pożar na dachu Notre Dame, „strażacy, policja i urzędnicy miejscy utworzyli potężny łańcuch ludzki”, co pozwoliło na uratowanie dziesiątków dzieł sztuki i relikwii, w tym korony cierniowej Chrystusa i tuniki świętego Ludwika IX, króla Francji. „Artefakty zostały przeniesione do paryskiego ratusza, do sali, gdzie odbywają się wystawy” – sprecyzowała Hidalgo.

Katedra Notre-Dame, najczęściej odwiedzany zabytek w Europie, kryje prawdziwe skarby jak relikwie, organy, rozety etc. – wskazuje agencja AFP. „Będziemy w pełni po stronie diecezji, aby Wielkanoc mogła być celebrowana w dobrych warunkach” – zaznaczyła na koniec mer Paryża.

RadioZET.pl/PAP